Все повече българи участват в дарителска дейност

18.11.2014 | 20:40
по статията работи: Симеон Досев
В това отношение обаче се развиваме по-бавно от другите страни и се доближаваме до дъното
Все повече българи участват в дарителска дейност
Снимка: Sxc.hu

Хората в България все по-често помагат на непознати в нужда, става ясно от Световният дарителски индекс за 2014 г., резултатите от който бяха обявени от „КАФ Великобритания“ и българския ѝ партньор Фондация „Помощ за благотворителността в България“.

България запазва дарителския си индекс (19) от предходната година, но пада с осем места в класацията (от 118-то на 126-то място), тъй като в други страни проявите на щедрост са отбелязали растеж.

В България хората, които са помагали на непознат са нараснали с един процент - 37%. Това е най-високото равнище откакто страната ни участва в това проучване. Запазва се делът на хората, ангажирани с доброволческа дейност - 7%. Дарилите пари са намаляли с един процент спрямо предходната година и сега са 14%. За сравнение през 2011 г. са били 10%.

Спрямо десетте страни в Източна Европа, участвали в проучването, през 2013 г. България е последна. Унгария е на първо място, следвана от Беларус и Словакия.

"Дарителският индекс регистрира, че все повече българи помагат на хора в нужда, и то в периода, преди да се случат големите наводнения у нас. Той не отчита вълната на съпричастност, която българите проявиха", коментира Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация „Помощ за благотворителността в България“. "Трябва обаче да си дадем сметка, че България изостава спрямо страните в Източна Европа. Има още много да се направи за насърчаване на дарителството и доброволчеството.“

Като цяло, Световният дарителски индекс показва, че все повече хора по целия свят даряват времето си на добри каузи и правят добро.

В световен мащаб броят на хората, които са помогнали на непознат през 2013 г., се е увеличил с 226 милиона за година и 132 милиона души повече са били доброволци.

Делът на хората, които са дарили пари за благотворителност, е спаднал леко - с 0.6% и изглежда отразява лекия спад в темпа на растеж на БВП в световен мащаб в периода 2012 - 2013 година.

Световният дарителски индекс 2014 подрежда на първо място САЩ и Мианмар като най-щедрите държави в света, Канада е на трето място, следвана от Ирландия (4) и Нова Зеландия (5). В челната десетка са още Австралия (6), Малайзия и Великобритания делят 7-мото място, Шри Ланка (9) и Тринидад и Тобаго (10).

На последните места в класацията са Йемен (136) и Венецуела (135)

Най-голям скок в класацията бележи Малайзия, която се е изкачила от 71 място през миналата година до 7 място през тази година. По всяка вероятност ръстът на дарителската дейност в страната се дължи на опустошителният тайфун "Хаян". Огромен скок бележи и Ирак. 

193934

Целият доклад можете да прочетете тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....