Всеки пети българин живее под линията на бедност. Това заяви бившият социален министър Христина Христова, председател на Института за семейна политика, по повод изследване на КНСБ, според което едно четиричленно семейство се нуждае от доход в размер на 2 242 лв. за покриване на разходите за храна, жилище, образование и здравеопазване в края на 2015 г.
Тя посочи, че за миналата година линията на бедност бе 286 лв., а от 1 януари тази година прагът е вдигнат от кабинета на 300 лв. Под линията са и 7% от работещите в страната.
3 милиона и 500 хиляди души пък са с доход под 561 лв., определен като необходим за месец, за да живее човек нормално.
60% от пенсиите са под линията на бедност, добави още Христова и напомни, че минималната пенсия е 157 лв.
„Пенсионерите, които получават минималната пенсия от 157 лв., са два пъти под линията на бедност. Тук идва въпросът за качеството на живота”, коментира Христова пред Нова телевизия.
Христова отчете, че от детските добавки за доходи под 350 лв. към края на миналата година са се ползвали 84% от децата в България.
По думите ѝ методиката, която използва Институтът за социални и синдикални изследвания към КНСБ е коректна, тъй като социолозите там работят с потребителска кошница, в която трябва да са събрани най-необходимите стоки и услуги за живот като храна, ток и отопление.
Според Христова парадоксите на пазара на труда, като високата безработица при множество свободни работни места, се дължат и на възможността много хора да получават социални помощи.