Всеки седми лев в страната ни идва от туризма, като индиректно тази индустрия внася близо 5,5 млрд. евро в икономиката ни. Това заяви зам.-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев по време на четвъртата международна среща на туроператорите в Пловдив, съобщават от МИЕ.
Секторът вече не е просто бранш, а структуроопределяща индустрия,която формира директно близо 14 на сто от брутния вътрешен продукт на страната ни по данни на Световната организация по туризъм (СОТ) към ООН. Това е резултат от проактивната политика на правителството за устойчивото и отговорно развитие на туризма, стана ясно от думите на зам.-министъра.
В най-скоро време предстои Министерският съвет да одобри отрасловата стратегия за туризма до 2030 г. Освен това отпаднаха близо 60 административни и регулационни режима, което подпомага най-вече малкия и средния бизнес в сектора. Бяха приети решения на правителството, по силата на които се създадоха междуведомствени групи за инвестиционни намерения в туризма, и той вече заедно с енергетиката е най-голямото инвестиционно поле у нас, коментира Ботев. Според зам.-министъра туристическият отрасъл на практика е най-добрият експорт на България.
По време на събитието бе представен и филм за потенциала на страната ни при термалните минерални извори. България може да се нареди сред световните лидери по оползотворяване на минералните си води, стана ясно от презентацията. Тя има най-високата концентрация на термални води спрямо територията си, като дневният излив на това безценно природно богатство възлиза на 423 млн. литра. В исторически план ние сме открити като страна, предлагаща почивка и лечение за римските императори и аристокрация, именно с термите си, а 22 български града възникват като населени места около тях.