Всички сгради в ЕС, построени след 31.12.2020 година, трябва да отговарят на всички стандарти за енергийна ефективност и да имат достъп до източник на енергия от възстановяеми ресурси. Това споразумение беше постигнато след продължителни дебати между представителите на Европейския парламент и Съвета на министрите.
Публичните компании в ЕС ще трябва да притежават или наемат „енергоспестяващи" сгради от края на 2018 година.
Подобни споразумения дават на ЕС водеща роля при борбата с климатичните промени, коментира европейският депутат Силвиа-Адриана Тицау. „По време на срещата в Копенхаген Европа ще може да представи ефективен инструментариум, така че амбициозните планове за околната среда да се сбъднат", допълни тя.
След постигнатото съгласие, решението трябва да получи официалното одобрение на Съвета на министрите и от ЕП. Това вероятно ще стана в началото на 2010 година. Веднъж публикувано в Официалния вестник на ЕС, страните от общността ще имат срок от две години да изпълнят изискванията, вписани в решението.
Страните членки на ЕС ще трябва да изработят и сертификационна система, която да измерва енергийната ефективност на сградите. Този сертификат ще бъде необходим за всяка строяща се сграда, както и за сградите, които се продават или отдават под наем. Такива сертификати ще бъдат давани и на сгради с площ над 500 кв. м., в които ще се помещават публични власти или ще бъдат често посещавани от хора.
Съществуващите сгради ще трябва да повишат енергийната си ефективност чрез реновиране, ако това е технически, функционално и икономически възможно.
Изключение от тези правила ще бъдат допускани само за малки сгради, чиято площ е под 50 кв. м., за ваканционни жилища, които се използват по-малко от четири месеца в годината, както и за религиозни домове, защитени исторически сгради, както и за временни жилища, които се използват по-малко от 2 години и селскостопански сгради.