Вузовете ще могат да откриват филиали в чужбина

07.06.2011 | 13:11
по статията работи:
Промяната е заложена в Закона за висшето образование. Премиерът поиска проектът да е напълно готов до септември
Вузовете ще могат да откриват филиали в чужбина

Българските висши учебни заведения да могат да откриват свои филиали в чужбина. Тази идея, заложена в промените в Закона за висшето образование, обсъдиха на кръгла маса премиерът Бойко Борисов, министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, вицепремиерът Симеон Дянков и ректори на университети. Предлага се вузовете да имат право да се сдружават с други университети както в страната, така и в чужбина.

Промените в Закона за висшето образование предвиждат да се даде право на университетите при приемането на студенти сами да признават документите от предходно образование. При нужда отново ще могат да се обръщат за информация към Националния център за акредитация. Тази промяна е важна преди всичко за чуждестранните студенти, обясни министър Игнатов. Той предупреди ректорите на университети, че периодът от 2015 до 2020 година ще е много тежък. Причината е, че тогава за следване ще кандидатстват по-малко български студенти заради демографската криза от 1996-1997 година. По тази причина трябва да се привлекат повече чуждестранни студенти, за да се използва пълноценно капацитетът на университетите, допълни Игнатов.

Друга промяна в закона, която се обсъжда, е вузовете да имат право да се сдружават с други университети не само в страната, но и в чужбина. След като в България може да има чужди филиали и факултети, защо да не направят това и наши университети, коментира просветният министър. По думите му най-важно е да се осигури равен достъп до образование на българите.

Вицепремиерът Симеон Дянков подкрепи промените, като посочи, че ниските данъци, добрата инфраструктура и образованието са трите неща, които привличат в една държава. Според него у нас ниските данъци са факт, работи се по добрата инфраструктура, обсъжданите промени са стъпка в посока подобряване на образованието.

Дянков коментира още, че предложенията за промени ще позволят на страната да има по-добре квалифицирана работна ръка и ще привлече студенти от други страни.  Повишаването на интереса на чуждестранни студенти да учат у нас, по думите на министъра, е част от предпоставките за привличане на потенциални чуждестранни инвеститори в България от средите на хора, учили и опознали България. От друга страна това ще осигури по-добър финансов ресурс на висшите училища да разработват образователната и научната си дейност, информира БТА.

От своя страна ректорите на университети подкрепиха изготвения от образователното министерство проект за промени. Те предложиха още да се помисли в посока да се дадат повече правомощия на Съвета на ректорите. Сред идеите им е общото събрание да определя по колко мандата да има право ректорът.  

Това ще е гарантирано в новия закон, коментира премиерът. Борисов поиска от ректорите да уточнят какви предложения имат и да ги внесат в Министерството на образованието. Той поръча на Сергей Игнатов до септември да е готов изцяло нов Закон за висшето образование, предаде Dariknews.bg. В допълнение стана ясно, че е налице готовност проектът да бъде внесен в Министерския съвет.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...