Работи се за преминаване към „дуална система” в българското образование. Това каза пред журналисти министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов след първото заседание на Съвета за икономическо развитие и социални политики към президента, предаде Агенция „Фокус”.
Тази система е разработена преди много години в Германия. Тя представлява теоретично обучение и паралелно преминаване на практически стаж по изучаваната материя. Немските компании в България от няколко години се опитват да я прилагат у нас. Например вносителят на автомобили „Балкан Стар“ обучава автомобилни техници.
„Имаме вече добри примери в няколко региона в страната. С промените в образователната система се работи да преминем към дуалната система в България, което ще е добре и за бизнеса, и за заетите лица”, коментира още министър Младенов.
Участниците в днешното събитие подкрепиха въвеждането на немския опит в образованието.
Според изпълнителния директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Евгений Иванов на дуалната система може да се обърне внимание още по време на следващия програмен период на оперативните програми. Идеята беше подкрепена и от председателя на управителния съвет на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.
За пореден път днес беше отчетено, че трябва да се подобри връзката между бизнеса и университетите. По този повод зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев обясни, че добрите практика в тази сфера от Холандия и Германия трябва да се преместят тук. Като доказателство беше посочен фактът, че в двете западноевропейски страни нивото на младежката безработица не е толкова високо, колкото у нас.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев коментира, че в повечето университети у нас продължава да се преподава, както това се е правело "едно време". Депутатът от ДПС Хасан Адемов пък допълни, че не може да има разминаване между търсене на пазара на труда и предлагане на студенти от университетите.