Въвеждат такса "мощност" от 1 юли догодина

25.11.2010 | 14:07
по статията работи: Петър Чернев
Размерът й ще зависи от големината на съответния клиент - блок, къща или апартамент. Според шефа на ДКЕВР таксата няма да донесе допълнителна печалба на ЕРП-тата
Въвеждат такса "мощност" от 1 юли догодина

Обсъжда се възможността от 1 юли следващата година да бъде въведена такса "мощност" (известна още като такса "електромер") за битовите потребители на  електроенергия. Това стана ясно от думите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, който взе участие в сесия на тема "Енергетиката на прага на либерализацията - приоритети 2011" от Българския икономически форум.

Econ.bg е медиен партньор на конференцията.

За момента единственото, което е сигурно около новата такса, чието въвеждане не е нова идея, е, че тя ще зависи от големината на съответното помещение, къща, блок или апартамент. Размерът й ще бъде еднакъв за трите електроразпределителни дружества - ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН, и ще отразява инвестициите, които те правят за всеки потребител.

За момента няма единно мнение на трите компании за това как да бъде въведена таксата,  тъй като те прилагат различен подход в своите страни, коментира Семерджиев. Той добави, че въвеждането ще стане, след като и на обществото бъде обяснено какво представлява тя и бъде постигната договорка между дружествата. От думите на шефа на ДКЕВР стана ясно, че единственото положение, за което са се разбрали до момента дружествата, е, че такава такса трябва да бъде въведена, тъй като тя ще отговаря по-справедливо на направените инвестиции.

Председаттелят на енергийния регулатор коментира, че такса "мощност" представлява много малка част от смеките на потребителите там, където е въведена. По думите му, ако въведе такса в размер на 5%, това ще означава, че сметката ни за ток няма да се промени, а просто 5% от нея ще отиват за мощност. Семерджиев даде пример как може да се изчисли новата такса: Зависи каква ви е сметката. Ако плащате средно по около 100 лв. ток месечно например, то това означава 5 лева, които ще бъдат постоянна такса, и 95 лв. за енергия, обясни той.

От евентуалното въвеждане на новата такса дружествата няма нито да спечелят, нито да загубят. Това е така, тъй като ще продължат да получават приходите, които са заложени в регулаторната рамка. По-скоро това ще се прави, за да не се присъединяват ненужно потребители към мрежите за високо напрежение и впоследствие да се товари енергийната мрежа и всички да плащат, стана ясно още от думите на Семерджиев пред журналистите.

Темата за въвеждането на такса "мощност" беше застъпена и в презентацията на шефа на "ЕВН България" Йорг Золфелнер. Той коментира, че в момента хората и фирмите нямат стимул да пестят енергия, тъй като ползват ток, който се произвежда от стари мощности.

Цената на тока ще се увеличи със сигурност след присъединяването на нови мощности към енергийната система, стана ясно още по време на днешното събитие. По този повод Золфелнер коментира, че в момента България ползва изключително евтин ток в сравнение с останалат част от Европа и добави, че трябва да се инвестира в енергийна ефективност преди да се стигне до увеличаване на цените.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...