Когато цената на пшеницата в световен мащаб скача, няма как у нас да пада. Всички знаем, че цената на хляба следва тенденцията на цените на суровините, които се влагат в него. Това коментира пред Агенция „Фокус" председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Мариана Кукушева в отговор на въпрос ще има ли ново повишение на цените на хляба у нас заради повишението на цените на пшеницата на световните пазари.
Все още крайната цена на хляба за т. нар. масови хлябове в България не е достигнала цената по формулата 1:2:4(цена на зърно, на брашно и хляб). Засега ежеседмичната промяна на цената на брашното не се отразява върху крайната цена на хляба. Но хлебопроизводителите не знаят докога ще продължи това, стана ясно още от думите на Кукушева.
Тя коментира още:
Ние искрено се надявахме, че цената на зърното ще спре да плава в посока нагоре. Даже очаквахме спад на цената на зърното - така, както практиката в предишните години го е показвала. Но когато една суровина в световен мащаб увеличава своята цена, няма как в България, която нито е основен производител, нито основен вносител, цената на тази суровина да пада. Просто няма как това да се случи. Т.е. както всички знаем, а вече и потребителите, цената на хляба следва тенденцията на цените на суровините, които се влагат в него.
Хубавата новина е, че хлябът е единствената стока, в която суровината имат истински произход - растителен. Тук няма спор като този дали колбасите са от месо или сиренето от мляко. При хляба суровината е от растителен произход, друг е въпросът с какво качество е тази суровина. Колкото е по-високо качеството на една суровина, толкова по-достойна е цената, на която тя се продава.
В момента продължава да се търси качествено зърно, което има хлебопекарни качества. Неговата цена се потребява ежеседмично - факт, който все още не се отразява върху цената на хляба. Но нямаме идея докога това може да продължи, коментира Кукушева.