Министърът на образованието Сергей Игнатов отхвърли обвиненията на ДПС, че регионалните инспекторати неправомерно отстраняват директори на училища в смесени райони, въпреки че са спечелили конкурс за длъжността. Това стана по време на парламентарния контрол в Народното събрание.
Докога ще продължи "грубото партизиране" на назначения в сферата на средното образование, обърна се към Игнатов депутатът от ДПС Лютви Местан. Като пример беше посочено уволнението на директора на училище в Джебел Незиха Хасан.
"Трудовото правоотношение се сключва за срок от три месеца. Г-жа Хасан е приела срочния характер и е встъпила в длъжност след подписване на споразумението. В конкретния случай, понеже става дума за компетентност, през изминалия срок не са изпълнени повечето предписания на Регионалния инспекторат по образованието в Кърджали, издадени при проверка, извършена през април, когато кандидатът е изпълнявал длъжността директор - до подвеждането на конкурса. С оглед на това и след подадени устни сигнали за нередности, подадени от родите на ученици от СОУ "Христо Ботев" в Джебел, работодателят е взел решение да не се продължи срока на трудовия договор на г-жа Хасан", обясни просветният министър.
От думите му стана ясно още, че Хасан ще остане на работа в същото училище, но на длъжността помощник-директор. До назначаването на нов директор временно изпълняваща длъжноста ще бъде Шерифе Исмаил.
"Това представлява една група политическа саморазправа с достойнството на хора, доказали своята компетентност, защото, г-н министър, това представлява политика на реанимиране на бацила на грубото партизиране на назначенията в системата на средното образование. Такава политика предишни правителства не са водили", заяви Местан, цитиран от Dariknews.bg.
Местната власт в Кърджали политизира българското образование. Tова се посочва в декларация на парламентарната група на ГЕРБ, прочетена от трибуната от депутата Цвета Караянчева. Повод за декларацията е смяната на директора на СОУ "Христо Ботев" в Джебел Незиха Хасан. Към новия директор бяха отправени физически заплахи, а учениците бяха насърчавани да протестират, добави Караянчева.
В документа се посочва, че общинските кметове са поискали да бъде освободен началникът на Регионалния инспекторат по образованието, като в противен случай планират да бъде прекъснат диалогът между общините и държавата в лицето на областния управител.
Караянчева заяви, че две поредни заседания на Областния съвет за развитие не са се състояли, тъй като в тяхне са участвали представителите на общините и общинските съветив област Кърджали. В резултат на това не е била съгласувана и стратегията за развитие на социалните услуги в областта за 2010-2015 г. Това ще лиши общините от възможността да усвоят средства по социални проекти, финансирани от ЕС, смятат от ГЕРБ, информира БТА.