Стойността на златото във вторник расте, тъй като инвеститорите се насочват към по-безопасни активи поради засилване на несигурността около държавния бюджет на Италия и проблемите, свързани с постигането на споразумение за Брекзит, сочат данните от търговията.
Цената на декемврийския фючърс за златото на борсата Ню Йорк (Comex) се увеличи с 3,4 долара или 0,29 % до 1228,1 долара за тройунция. Цената на декемврийския фючърс за среброто спадна в същото време с 0,05 долара до 14,58 долара за унция.
Скокът на цената на златото се дължи на несигурността и неяснотите около държавния бюджет на Италия. Европейската комисия във вторник ще обсъди и ще вземе решение за следващите стъпки по процедурата за оценка на проекта за бюджет на страните през 2019 г. ЕК по-рано публикува становище с критики по отношение на бюджета на Италия, като определя като „безпрецедентно“ отклонението на параметрите от европейския регламент. Досега правителството на Италия постигаше споразумение за параметрите на бъдещия си бюджет, изготвен при дефицит от 2,4 % от БВП. Пактът за стабилност и ръста задължава страните от ЕС бюджетният дефицити от 3 % от БВП. Едновременно с това Италия има втори по големина държавен дълг (131,8 %) след Гърция по отношение към БВП. Повишението е огромно и в момента дълга достига до 2,3 трилиона евро, съобщи през юни Централната банка на страната.
В допълнение на пазарите се наблюдава напрежение, което се дължи на новините около Brexit. Както се съобщава в понеделник в медиите се появи съобщение, че Демократичната юнионистка партия на Ирландия (DUP) подкрепя поправката в законопроекта по Brexit, предложена от евроскептиците в консервативната партия на британския парламент. Тя предвижда за незаконно предложението на Европейския съюз за решаване на проблемите с ирландската граница.
Златото традиционно се смята за безрисков актив. Търсенето му се повишава в периоди на политическо напрежение, а при спада му се понижава, което води и до поевтиняване на скъпоценните метали, припомнят анализаторите. В допълнение остават и значителни проблеми на световно ниво, които тревожат инвеститорите. В частност става въпрос и за бъдещето на Договора за ядрени обекти със среден и малък обсег на действие, от който САЩ заяви намерение да излезе. Не на последно място са и търговските отношения между САЩ и Китай, които продължават да тревожат инвеститорите.