Георги Първанов се обяви за засилване на ефективността на ООН

16.09.2005 | 12:37
по статията работи: econ.bg
Президентът произнесе реч на високо равнище през световната организация

 

Президентът на България Георги Първанов изтъкна подкрепата на страната ни за ускорено реализиране на целите от Декларацията на ООН на хилядолетието и за засилване на ефективността в работата на световната организация. В речта си на срещата на високо равнище на ООН в Ню Йорк държавният глава изрази увереност, че международната общност си е извлякла поуки от разрушителните войни и социални катаклизми в миналото. "Днес, 60 години след края на най-опустошителния военен конфликт в своята история, човечеството има шанс да наруши тази печална традиция. Вярвам, че в този отговорен за нас момент ние, представителите на народите на Обединените нации, ще съумеем да мобилизираме необходимата воля и ресурси, за да докажем, че поуките от миналото са ни научили да посрещаме предизвикателствата на днешния ден", подчерта той.

Георги Първанов призова да бъдат удвоени усилията за постигане на заложените цели на ООН в сферата на развитието. Моята страна подкрепя изработения с цената на сериозни дипломатически усилия заключителен документ, който е солидна основа за по-нататъшна работа в изпълнение на пакета от договорености, поети, потвърдени и развити от тази висока трибуна, каза той. Според президента, стремежът към изграждането на среда на колективна сигурност е обречен на неуспех, ако не бъде постигнат радикален напредък в преодоляването на глада и бедността, преустановяване на разпространението на СПИН и масовите епидемии, опазването на околната среда, осигуряването на широк достъп до съвременно образование.

Първанов отбеляза, че днес светът е изправен пред значително по-разнообразни и непредсказуеми заплахи. "Борбата с тероризма продължава да е задача от първостепенна важност. Новите предизвикателства императивно диктуват акцентите в дневния ред на ООН, а именно неразпространение на оръжията за масово унищожаване и контрол на въоръженията, ранно предотвратяване на кризи и конфликти, разширяване на възможностите за провеждане на широк спектър мирни операции", подчерта той.

Държавният глава определи като приоритетна задача създаването на комисия на ООН за налагане на мир. Той изрази подкрепата на страната ни за един нов съвет за правата на човека, както и за засилването на ролята на Върховния комисар по правата на човека и за създаването на фонд на ООН за демокрация. По думите на Първанов за да може ООН да посрещне новите предизвикателства, трябва да бъде в състояние значително да повиши своята ефективност и прозрачност. "Като имаме предвид нашите досегашни грешки, ние подкрепяме политиката на "нулева толерантност" спрямо корупцията и лошото управление.

България е за конструктивни и добре балансирани решения в реформирането и подобряването на методите на работа на Съвета за сигурност и Икономическия социален съвет, както и за продължаването на започналото рационализиране на дейността на Общото събрание и на неговите комитети", каза той. "Намирането на адекватен отговор на най-актуалните въпроси, извършването на необходимите реформи в дейността и структурите на ООН по начин, позволяващ им да запази своята роля на универсална международна организация, е от решаващо значение за нейното бъдеще, за бъдещето на човечеството", заключи държавният глава. /БНР

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...