Глобалната икономика ще бъде доминираща тема на срещата на върха на Г-20 в Китай

04.09.2016 | 09:45
по статията работи: econ.bg
Глобалната икономика ще бъде доминираща тема на срещата на върха на Г-20 в Китай
Снимка: Снимка: БГНЕС

Глобалната икономика ще бъде доминираща тема на започващата днес среща на върха на Групата на 20-те индустриализирани и нововъзникващи пазарни икономики, но проблеми, свързани с политиката и сигурността ще определят тона на срещата на световните лидери в източния китайски град Ханчжоу, разказва "Асошиейтед прес", цитирана от БТА.

Терористичните атаки в Европа, мигрантската криза, задаващите се президентски избори в САЩ и продължаващите кървави конфликти в Сирия и Ирак са сред проблемите, които правят света несигурен и неспокоен.

Световни лидери, включително президентът Барак Обама, китайският му колега Си Цзинпин и германският канцлер Ангела Меркел се очаква да повдигнат тези теми или когато се съберат в неделя и понеделник, или на двустранни срещи в кулоарите на срещата на върха.

Руският президент Владимир Путин, чиято страна се сближи с Китай след налагането на икономически санкции от Запада, също ще присъства, заедно с индийския министър-председател Нарендра Моди, френския му колега Франсоа Оланд и новата премиерка на Великобритания Тереза Мей. На Мей ще бъдат зададени въпроси за решението на британците да излязат от ЕС и отражението му върху световната икономика в контекста на надигащ се икономически национализъм.

Климатичните промени, човешките права и битката срещу групировката "Ислямска държава" също ще бъдат обсъдени на срещите.

За турския президент Реджеп Тайип Ердоган това ще бъде първа голяма международна среща след осуетения опит за преврат през лятото, който добави ново напрежение към и без това сложните отношения със САЩ и съюзниците им. Малко преди началото на срещата той ще се срещне с американския президент. Сред нерешените въпроси между двете страни е този за бъдещето на ислямския проповедник Фетхулах Гюлен, живеещ в САЩ. Анкара го сочи за организатор на пуча и настоява властите в САЩ да го екстрадират в родината му. На свой ред от Вашингтон очаква солидни доказателства за неговата вина.

Въпреки че не се очакват големи пробиви, срещата предлага възможност лидерите да обсъдят разногласията си, вариращи от претенциите на Китай към контролирани от Япония острови в Източнокитайско море до притесненията на НАТО за анексирането на Крим от Русия и войната в Източна Украйна.

Като на други подобни форуми се очакват много формални и неформални срещи между световните лидери. Путин и Обама ще обсъдят сирийския въпрос в кулоарите на срещата. Говорителят на Кремъл поясни, че това ще бъде или кратък, или пък по-подробен "обмен на гледни точки" между двамата относно сирийската криза, а не официална среща на двамата държавни глави, подобна на онези, които руският президент планира да проведе с френския си колега Франсоа Оланд и с германския канцлер Ангела Меркел.

Очаква се Обама да поиска подкрепа за Споразумението за Транстихоокеанско партньорство (СТП) за свободна търговия, внушителна международна спогодба, блокирана от американския Конгрес заради ожесточена съпротива и от демократи, и от републиканци в годината на избори.

Успоредно с насочването на Вашингтон към Азия, заради което бе подсилено американското военно присъствие в региона, СТП заема централно място в политиката на Обама на континента и се приема като лакмус за лидерските умения на САЩ. Домакинът Китай не е участник в предложеното споразумение и смята насочването на САЩ към Азия за враждебен опит за сдържане на влиянието на Пекин в региона чрез подсилени военни съюзи с американски съюзници, в това число Австралия и Филипините.

Отстояването на териториалните претенции на Китай в Южнокитайско море ще окаже влияние на разискванията. През юли Международният арбитражен съд в Хага отхвърли претенциите на Пекин за суверенитет над практически целия стратегически воден басейн. Китай гневно отхвърли решението на съда, зарече се да продължи изграждането на изкуствени острови в спорната акватория и казва, че обмисля да обяви охранявана въздушна зона, в която самолетите ще трябва да се съобразяват с нарежданията му - ход, който със сигурност ще бъде осъден от САЩ, Япония и други страни.

Лидерите, които ще присъстват на срещата, ще обсъдят и възможните резултати на изборите в САЩ през ноември, на които ще се състезават кандидатът на демократите Хилъри Клинтън и представителят на Републиканската партия Доналд Тръмп. Като бивш сенатор и държавен секретар, Клинтън се възприема като опитна ръка зад кормилото, докато Тръмп предложи политики, които поставят под въпрос ангажиментите на САЩ за свободна търговия, имиграция и защита на съюзниците им.

Макар и по-далеч от централните проблеми, продължаващите конфликти в Близкия изток и миграционната вълна, която причиниха, също будят притеснение. Президентът на Египет Абдел Фатах ас Сиси е сред специално поканените гости на срещата, на която съсипаната икономика и задълбочаващата се криза на сигурността в страната му вероятно ще бъдат подложени на нови критики.

Преди срещата на върха на Г-20 в Ханчжоу над 2 милиона жители на китайския град заминаха на почивка, финансирана от правителството, съобщава ДПА.

Градските власти обявиха едноседмична ваканция и раздадоха ваучери за пътуване за над 1.1 милиарда долара.

В резултат от усилията им близо една трета от жителите напуснаха града преди срещата на световните лидери, която ще се проведе в неделя и понеделник, сочат оценки на китайската туристическа агенция Ситрип (Ctrip).

Китай за първи път е домакин на годишния форум на Г-20 и Пекин е решен всичко да мине без засечки.

Г-20Г-20 включва Австралия, Аржентина, Бразилия, Великобритания, Германия, Индия, Индонезия, Италия, Канада, Китай, Мексико, Русия, Саудитска Арабия, Турция, Франция, Южна Африка, Южна Корея, Япония, САЩ и ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...