Годишно у нас горят 200 хил. тона облекла и гуми и стотици хиляди литри масла

11.12.2019 | 17:50
по статията работи: econ.bg
Българската асоциация за рециклиране многократно е предлагала да се криминализира като обществено опасно горенето на отпадъци
Годишно у нас горят 200 хил. тона облекла и гуми и стотици хиляди литри масла
Снимка: под лиценза на creative commons

Българската асоциация за рециклиране подкрепя напълно предложенията на столичния кмет Йорданка Фандъкова и група депутати от ГЕРБ да бъдат криминализирани горенето на автомобилни гуми, текстил и отработени горива. Това се казва в позиция на БАР изпратена до медиите. 

От асоциацията посочиха, че годишно в България се изгарят около 200 хил. тона облекла и гуми и стотици хиляди литри масла. 

"Досегашните мерки, заложени в Закона за управление на отпадъците, не дадоха достатъчно добър резултат, тъй като регионалните инспекции по околната среда и водите не срещаха достатъчна подкрепа от органите на реда".

"Българската асоциация за рециклиране многократно е предлагала да се криминализира като обществено опасно горенето на отпадъци. Считаме, че с помощта на прокуратурата и органите на МВР и заложените наказания от 2 години лишаване от свобода и глоба от 2000 до 5000 лева, случаите на неправомерно изгаряне на отпадъци, ще бъдат преустановени".

"Ние многократно сме предупреждавали, че около 50% от старите автомобилни гуми се изгарят за отопление, печките в автосервизите по правило работят с използвани масла, много автомобили ползват за горива мазнини от ресторантите. Годишно по домовете се изгарят около 55 хил. тона текстилни продукти – стари дрехи, килими, отпадъци. Всички тези продукти съдържат множество канцерогенни съставки и не само увеличават нивата на фините прахови частици през зимата, но и насищат въздуха с множество допълнителни вредни за здравето вещества".

"Съгласни сме, че предвидените досега административни наказания за увреждане на чистотата на околната среда и здравето на българските граждани, не са достатъчни, за да преустановят тези изключително вредни за обществото действия. Вярваме, че ако предложенията за промени в Наказателния кодекс бъдат приети, предвидените в текстовете наказания ще помогнат да дишаме по-чист въздух и да живеем в по-здравословна среда".

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...