Губим огромни суми заради корупцията в обществените поръчки

30.07.2009 | 15:17
по статията работи: Петър Чернев
Годишните загуби надхвърлят 1 млрд. лв. Предлагат създаването на регистър на некоректните изпълнители на поръчки
Губим огромни суми заради корупцията в обществените поръчки

България губи огромни суми всяка година заради корупцията в сферата на обществените поръчки. По консервативни оценки сумите варират между 1 и 1.3 млрд. лв. - сума, равняваща се на 1.4 до 2% от БВП. Това съобщи днес икономистът Константин Пашев.

Той представи резултатите от изследване на тема: „Прозрачно управление на централно и местно ниво в България -повишаване на административния капацитет и насърчаване на сътрудничеството за намаляване на корупционните рискове и прилагане на добри практики при управление на обществени поръчки".

Инициативата се реализира  по програма Фонд  „България" на Балканския тръст за демокрация, Джърман Маршал Фънд и Американската агенция за международно развитие (USAID). Проектът е започнал през месец септември 2008 г. и завършва с дадената днес пресконференция.

През последните четири години (2005-2008 г.) пазарът на обществените поръчки в България се е увеличил с общо 225% (средногодишен ръст от 31%). В края на миналата година обществените поръчки са съставлявали 11% от БВП. Ако темпът на увеличаване се запази, през 2013 г. се очаква страната ни да достигне средноевропейските показатели от 16%.

60% от процедурите се провеждат без обявление, а други 26% от тях се провеждат след предварително договаряне. Тези цифри, придружени от факта, че в поръчките преобладават строителните работи, създават добри условия за развитие на корупцията, обясни Пашев.

Той добави, че според статистиката процентът на фирмите дали подкуп е намалял драстично. На фона на този показател обаче, над 80% от участвалите в изследването са посочили, че са се натъквали на опорочени процедури. Други 60% от анкетираните са заявили, че корупцията в сферата на поръчките е „широко разпространена".

Сред основните ефекти от проблемите от широкоразпространената корупция бяха посочени пазарните изкривявания от намалената конкуренция, надутите цени на комуналните услуги - ток, вода, парно и др. и повишените разходи на бизнеса за участие в търгове. Последният фактор води до „елитаризирането" на търговете, т.е - на тях не се явяват случайни лица.

Една от възможносите за пресичането на корупцията е създаването на регистър, в който да бъдат вписани некоректните изпълнители на обществени поръчки. Това предложи изпълнителният директор на Института за икономическа политика Калин Маринов. Той добави, че в момента дадена фирма може и да не изпълни поръчката на даден град или община, но това не я спира да кандидатства за участие в търг в друга община.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...