Гърция щяла да остане в границите на еврозоната

15.04.2015 | 15:15
по статията работи: Мина Стойчева
Обратното развитие на ситуацията в страната крие рискове за България, показва анализ
Гърция щяла да остане в границите на еврозоната
Снимка: Reuters.com

Гърция върви в посока възстановяване на доверието и ръст на приходите от данъци, което прави сценария за оставането й в еврозоната по-вероятен. Това се казва в анализ за оценка на риска на „Кофас“. В него се допълва, че ще бъде отчетен ръст на приходите от данъци в държавата, а от друга страна ще спре масовото теглене на депозити от гръцките банки.

Причина за очакваното такова развитие на ситуацията в южната ни съседка е, че правителството на премиера Алексис Ципрас демонстрира, че е склонно на компромиси. Заедно с това в анализа се посочва, че Европейският съюз (ЕС) не търси напускането на еврозоната от страна на Атина.

„При евентуално негативно развитие на ситуацията в Гърция обаче рисковете за България остават – те могат да бъдат свързани с въвеждане на допълнително данъчно облагане за наши компании, отблъскване на инвеститори поради дестабилизацията в региона и други”, обясни управителят на „Кофас“ за България Милена Виденова по време на пресконференция.

Преди време от Атина взеха решението за въвеждане на налог от 26% върху трансакциите и сделките от България, Кипър и Ирландия. В края на март Министерство на финансите сезира ЕК по този казус. В писмо на ведомството до европейската институция се посочва, че приетите от Гърция данъчни разпоредби са несъвместими с правото на ЕС и нарушават основополагащите принципи, залегнали в Договора за функционирането на съюза.

Миналата седмица говорителят на Комисията Аника Брайдхард потвърди, че институцията ще разгледа жалбата, изпратена от българското финансово министерство. По нейните думи от Комисията ще търсят изясняване на обхвата на закона, свързан с налога. На база на това ще бъде направена оценка на потенциалния негативен ефект върху общия пазар.

В анализа на „Кофас“ се посочва, че сред опасностите за България при негативно развитие на ситуацията в Гърция са потенциалните загуби на инвестиции от гръцки компании, както и отблъскването на други чуждестранни инвеститори заради дестабилизация на икономическата обстановка в региона.

Заедно с това в документа се посочва още, че биха се появили затруднения при гръцките банки с клонове у нас, които оперират с около 25% от активите в сектора у нас.

„Потенциалните фалити на гръцки компании ще се отразят на техните търговски партньори, както и на бизнес активността на тези на територията на България“, се допълва в анализа.

За миналата година общият стокооборот между България и Гърция е бил в размер на 2,8 млрд. евро. Броят на дружествата с гръцко участие на българска територия надхвърля 11 хил., като южната ни съседка е и един от най-големите инвеститори у нас.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...