Германската компания E.ON напуска български пазар, без да е изпълнила предвидените инвестиции. Това коментира днес председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регуилиране Ангел Семерджиев (ДКЕВР). Той допълни: "Имат изоставане в предвидената инвестиционна програма в най-голяма степен от другите две компании".
Е.ОН обаче си тръгва на печалба, информира БНР. Според шефа на енергийния регулатор компанията не е загубила от това, че е продало електроразпределителните си дружества у нас на по-ниска цена от тази, на която ги е купила. Той допълни:
"Категорично "не". Ако трябва да бъда категоричен, този път съм абсолютно категоричен. В никакъв случай нито една от годините Е.ОН не е била губеща компания. 2010 и 2011 те намалиха значително печалбите си, което според нас е нормално, всички компании в условията на криза и стагнация на пазара намалиха печалбите си, нормално беше и електроразпределителните компании да ги намалят".
Регулаторът не е бил предварително информиран за сделката, която беше обявена в събота. По този повод председателят на ДКЕВР обясни: Във всички европейски държави смяната на собствеността на едно частно дружество не се регулира от регулаторния орган пряко. Важно е компаниите да отговарят наусловията на съответната лицензия, информира БТА.
Новият мажоритарен собственик на електроразпределителната мрежа в североизточна България "Енерго-Про" разполага с 67% от компанията - 59 на сто е собствеността Е.ОН, а 8% са акциите на ЕБВР, които са били прехвърлени първоначално на Е.ОН, а след това германското дружество ги е продало на чешката компания. Останалите проценти от електроразпределението все още са държавна собственост.