Ще се работи за облекчаване на натиска върху крайните цени на тока. Това ще стане чрез предприемането на съвместни дейности от страна на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и енергийното министерство, като ще се уточняват всички възможни законодателни или други инициативи, които да бъдат предприети в краткосрочен план. Това заяви председателят на държавния регулатор Светла Тодорова на заседание на комисията.
Според нея е твърде рано да се говори за поскъпване на цената на електроенергията от месец април. По думите й е изработена програма с краткосрочни и по-дългосрочни цели, която е получена в ДКЕВР вчера.
Тя обясни, че преди да се пристъпи към промяна в цените ще бъдат предприети всички възможни действия това да не се случва.
Сред краткосрочните цели, заложени в програмата, са преговори с американските централи, възобновяемите енергийни източници и когенерациите. Според нея тези, които не произвеждат по високоефективен начин, може да бъдат изключени от преференциалните цени. По информация от МЕ преговорите с американските централи би трябвало да завършат до края на февруари, коментира още председателят на ДКЕВР и изрази мнение, че няма причини програмата да не бъде публично оповестена. В нея е записан проблемът, възможните решения и институциите, които ще участват - МЕ, Българския енергиен холдинг, ДКЕВР и ако се касае за преговори – НЕК.
Запитана за наказателните постановления на електроразпределителните дружества и тяхната стойност, Светла Тодорова каза, че по половината констативни протоколи за установени нарушения са издадени наказателни постановления и процесът по подписването им продължава.
„Вчера съм подписала още 60, всяко едно нарушение е на стойност 20 хиляди лева“, отбеляза тя.
По думите й за оценените като маловажни са дадени предписания за отстраняване.
По повод предстоящата либерализация на енергийния пазар, Тодорова каза, че това е заложено в средносрочните мерки на програмата, които следва да се изпълнят до края на годината, информира БТА. Това е свързано със сериозни законодателни промени, либерализацията не може да се случи при продължаване на съществуващия модел, коментира тя.
Според председателя на Български енергиен форум Иван Хиновски мерките, които предприема ресорното министерство са необходими, но няма да решат проблема с големия дефицит в системата, особено този в НЕК. Причината е, че каквото и да се постигне в преговорите с американските централи, няма да е радикално, каза Хиновски пред БНР.
Той изрази мнение, че посоката трябва да е насочена към излизане на българската електроенергия навън.
„Има много възможности, но трябва да се предложат мерки за търгуване на българските зелени производители, зелената енергия може да бъде изнасяна навън. Има интерес от западни компании да купуват зелена енергия от България“, добави той.
Според Хиновски е наложително да се създаде стабилизационен фонд за реформи в енергетиката. По думите му той може да бъде подпомогнат както от Световната банка и Европейската банка, така и от много български финансови институции.
Според него има две причини сметките за декември да бъдат по-високи. Първата причина е, че има повишение на цената с 5%. Втората причина е, че този месец беше много студен, т.е. реално повишено потребление като количество е налице.
Според него през лятото ще има допълнително поскъпване на тока, но едва ли ще е голямо.