ДКЕВР ограничава поскъпването на тока до 2%

10.06.2011 | 09:21
по статията работи:
Най-много ще се увеличи нощната тарифа в Североизточна България. Не са уважени исканията на топлофикациите нощният ток да поскъпне с 10%
ДКЕВР ограничава поскъпването на тока до 2%

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще намали още малко предвижданото поскъпване на крайната цена на тока за битовите потребители от 1 юли. Това става ясно от проекторешение на регулатора за цените в сектор "Електроенергетика", което ще бъде обсъдено публично днес.

Клиентите на ЧЕЗ в Западна България ще плащат от началото на юли 17,65 ст. за киловатчас (квтч) дневна енергия с ДДС при 17,82 ст., както се предвиждаше в доклада на ДКЕВР преди откритото заседание на 31 май. Подобно е "орязването" и на цената за нощния ток, като според последните разчети на експертите в комисията тя ще е 12,26 ст. за квтч. Така увеличението на дневната тарифа в сравнение със сегашните цени е с 1,9%, а на нощната - с 1,8%. При предишните сметки на регулатора увеличението на двете тарифи на ЧЕЗ беше съответно с 2,8% и 3,1 на сто.

Сходни са изчисленията и за другите две енергодружества - ЕВН и Е.ОН. При ЕВН, което снабдява с ток Югоизточна България, последно се предвижда токът за битовите клиенти да струва 17,83 ст. на квтч през деня, като това е почти без промяна от сега действащата цена. За сравнение първоначално ДКЕВР смяташе да одобри увеличение на цените през деня с почти 1%.

При нощния ток, продаван от ЕВН, изчисленията сочат, че той ще поевтинее с около 2%. При първоначалния доклад на комисията се предвиждаше намаление на нощната тарифа с близо 1%. Почти без промяна остава цената на дневния ток и за клиентите на Е.ОН в Североизточна България. Ако проекторешението на ДКЕВР не претърпи промяна и бъде прието окончателно, той ще струва 18,52 ст. на квтч. При предишния вариант се предвиждаше увеличение на цената през деня с 0,9%. През нощта клиентите на Е.ОН ще трябва да плащат по 12,35 ст. за всеки квтч използвана енергия. Това е с 8,79% повече в сравнение със сега действащата нощна тарифа. Първоначалният план на ДКЕВР беше за 10,2% скок на цената на нощната енергия.

Орязването на тарифите на трите енергодружества идва на фона на недоволството им от първоначалните предвиждания на регулатора, които бяха за повишения на цената с малко по-висок процент.

От последните сметки на ДКЕВР става ясно още, че не са уважени исканията на топлофикациите нощният ток да скочи с 10%, за да се стимулират потребителите да се топлят на парно.

Сметките потвърждават обещаното от шефа на регулатора Ангел Семерджиев. След откритото заседание по цените на тока в края на май той увери, че увеличението на средната цена няма да надхвърли 2%.

Според експерти постигнатото от регулатора по-малко увеличение на цените идва от  намалението на цената на НЕК за продаваната от нея енергия на ЕВН, ЧЕЗ и Е.ОН. Първоначално се предвиждаше тази цена да е 74,10 лв., но последно в проекторешението тя е намалена до 72,78. В сравнение със сегашната тарифа тя е увеличена с 0,7%. В същото време цената за пренос на НЕК е намалена с 1,76%. Без промяна е оставена добавката към цената за пренос на зелена енергия - 3,45 лв. на мвтч, което е с близо 14% нагоре. С над 36% се увеличава и добавката към цената за пренос на високоефективно комбинирано производство - до 2,99 лв. на мвтч. Въпреки сериозния протест от страна на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) ДКЕВР остава твърда зад намерението си да му ореже цената за достъп с над 21%.

АЕЦ "Козлодуй" също няма да получи исканото увеличение. Цените на централата остават непроменени в сравнение със сегашните. От проекторешението не става ясно дали регулаторът е уважил искането на АЕЦ "Козлодуй" за увеличаване на квотата й за продажба на ток на свободния пазар.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...