Да бъде ли забранено на шофьорите да пушат и ядат в колата?

16.08.2011 | 11:03
по статията работи:
От пътна полиция обмислят да забранят всички дейности, които разсейват шофьорите. Преподавател с контра предложение - да се премахнат запалките от автомобилите и шофьорите да пътуват сами
Да бъде ли забранено на шофьорите да пушат и ядат в колата?

От началото на година досега при пътни инциденти в страната са загинали с 83 души по-малко в сравнение със същия период на 2010 г. Това съобщи в съвместния сутрешен блок на Дарик радио и БНТ "Денят започва с Витамин" заместник-началникът на Охранителна полиция комисар Алекси Стратиев.

Жертвите на пътя намаляват. През 2010 година при пътни инциденти са загинали 775 души, като за тази година прогнозата е те да са под 700.

Представен беше проект на Национална стратегия за безопасност на пътя, в който ще бъдат забранени дейности, които разсейват шофьорите - например писането на SMS, паленето на цигара или пиенето на кафе в колата: Отвличането на вниманието, каквото и да било то - телефон, храна, цигари, напитки, е проблемно и рисково, това трябва да влезе в закон, коментира Стратиев.

Да се спре всичко, което разсейва шофьорите, ще бъде основна задача на пътните полицаи. Според КАТ секундите невнимание, докато четем СМС, може да отнемaт нечий живот на пътя, информира "Нова телевизия".

Мерките за младите водачи са най-сериозни, защото 25% от катастрофите са по тяхна вина, информира bTV.

За младите шофьори:

  • изпитателен срок, в който да се следи поведението им;
  • ако допуснат нарушение и особено ако е сериозно, колата им ще бъде отнета;
  • по-малко контролни точки и при ново нарушение те няма да се възстановяват;
  • забрана за нощно шофиране;
  • забрана да карат мощни коли, както и да нямат автомобил на тяхно име, преди да изкарат книжка;
  •  да не шофират по определени пътища, по които биха развили по-сериозна скорост.

Според автоинструктори на пътя има неща, които ни разсейват много повече от една запалена цигара.

Последният случай, който го видях - като тръгнете по бул. "Джеймс Баучер" към хотел Хемус действително най-новото лице на Плейбой в момента, в който правите доста опасен ляв завой, ви гледа и ви се усмихва от билборда. Не е осветен пътят, тротоарът е висок и може да се забием в билборда, споделя преподавателят по авто-подготовка Йонко Иванов.

Според статистиката най-честите причини за тежки катастрофи са скоростта, алкохолът и умората. Никой обаче не повдига въпроса за табелите на пътя, смята  Иванов.

Преподавателят коментира тази сутрин, че според него закуската, когато е в твърд вариант, не е толкова опасна и не разсейва водача, защото това са механизирани движения. Той обясни: Шофьорът знае къде се намира чашата за кафе, знае къде да я постави, знае по какъв начин да отхапе бисквитата.

От своя страна Стратиев отговори, че е трудно тези движения да бъдат механизирани, защото все пак вниманието е едно - разделяйки го, колкото и да е механизирано, водачът се отклонява от основната цел: Механизирано, но никога не се знае дали няма да се случи нещо, което излиза от тези рамки - необходимостта рязко да натисне спирачката и кафето да залее водача или да мине през някаква неравност, която може да доведе до същия резултат. Знаете как ще се отрази едно горещо кафе върху тялото на водача.

Иванов предложи тогава към предложената стратегия да се добави шофьорите да пътуват сами, до тях да няма дразнещи елементи във вид на красива дама или на красив мъж. Тогава трябва да махнат и запалките от автомобилите, да не се изкушаваме да палим цигара, каза още преподавателят по авто-мото подготовка.

Автомобилният състезател Румен Дунев подкрепи предложенията в стратегията, информира Dariknews.bg. Той бе категоричен, че изпреварването на пътя не пести чак толкова време на водачите, но създава огромен риск за пътно произшествие:

Всички бързат да отидат или да се приберат от морето, но никой не прави сметка за цената и времето на рисковите изпреварвания. Ако един шофьор тръгне от София за Варна и направи около 20-30 рискови изпреварвания, от които откровено би спечелил около 30 секунди до 1 минута на изпреварване, до морето той ще стигне с 20 или 30 минути по-бързо, ако стигне и с цената на какво. Изпреварването води до верижна реакция в другите шофьори - след като един тръгне да изпреварва и другите водачи решават да направят същото

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...