Шестнадесет страни-членки на ЕС (включително България), начело с Франция и Германия, поискаха да се предприемат спешни мерки за спасението на европейските млекопроизводители, предаде EUobserver.
Позицията стана факт по време на заседанието на европейските министри на селското стопанство. Шестнадесетте държави искат допълнителна финансова помощ за млекопроизводителите и считат, че сегашните мерки за облекчаване на тежкото положение на фермерите са неадекватни. „Мерките, които са в сила в момента, само предотвратиха още по-голям колапс на сектора, но не подобриха ситуацията”, се казва в съвместното изявление.
Възможната допълнителна помощ може да включва директни субсидии за млекопроизводителите от до 15 хил. евро за следващите три години спрямо сегашните 7 500 евро. Друга мярка е налагането на глоба за фермерите, които надвишават квотите си, като парите ще се събират за пенсии на млекопроизводители, които спират с работата.
През юли ЕК даде предложенията си за стабилизиране на сектора, като препоръча широк кръг от мерки – например държавна помощ, финансиране чрез европейската програма за развитието на земеделието, действия за намаляване на монополните практики на пазара и подновяване на схемата за осигуряване на мляко за европейските училища. Въпреки тежката ситуация Брюксел продължи да настоява ЕС да се придържа към плана за постепенно премахване на млечните квоти до 2015 година.
Сривът на цените на млякото докара нещата дотам, че стойността на бялата течност стигна до нивата си от 1992 година. Това значи загуби от 10 млрд. евро за европейските млекопроизводители до края на годината.