4-годишните деца ще могат да карат предучилищната форма на обучение и у дома. Това решиха депутатите от парламентарната комисия по образование, които записаха сред формите за
обучение в закона и самостоятелната организация от родителя, съобразена с държавните образователни стандарти.
Предложението на депутата от ГЕРБ Снежана Дукова бе прието само с гласовете на представителите на управляващата партия по време на днешното извънредно заседание на комисията. До
извънредното заседание се стигна, след като в пленарната зала бе отложено гласуването на текстовете за задължителното предучилищно образование за 4-годишните. По-рано се очакваше депутатите да
продължат обсъждането на второ четене на новия Закон за училищното и предучилищно образование, който предвижда да се въведе задължителна предучилищна подготовката за
4-годишните деца.
С поправката ще бъде възможно, освен задължителните форми – целодневна и полудневна, на предучилищно образование, малчуганите да се обучават и у дома. Самостоятелната форма на предучилищно обучение
изисква родителите да заявят това си желание в най-близката детска градина или в общината, поясни след заседанието зам.-министърът на образованието Милена Дамянова.
Ако желанието за домашно обучение не бъде заявено, родителите ще бъдат глобявани, като за спазването на правилата и грижите за детето ще следи Държавната агенция за закрила на детето. По думите на Дамянова самостоятелната форма не предполага финансиране.
"И в момента в детските градини не се провеждат изпити. В закона има записана специална учебна програма, която ще разпише резултатите, които децата трябва да постигнат", посочи Дамянова.
След протести на родители, които настояха да могат да избират дали да запишат толкова рано детето си на забавачка, в сряда управляващите обявиха, че ще разпишат възможност за обучение вкъщи на онези малчугани, чийто родители не искат детето им да ходи на предучилищна от 4 години, информира Дарик радио.
Само 1.9% от родителите не са съгласни децата на 4 години да ходят на детска градина. Към момента 80% от българските деца ходят на детска градина. Това заяви вчера министърът на образованието Сергей Игнатов при обсъждането в парламента на задължителния характер на предучилищната подготовка, предаде Агенция „Фокус”. Семействата постоянно поставят въпрос пред кметовете в цялата страна за места в детските градини, заяви министърът. Детската градина няма за цел да замени семейството, каза Игнатов.
Снежана Дукова от ГЕРБ заяви, че с въвеждането на задължителното предучилищно образование се цели приобщаване на децата, които остават извън образованието.
Независимият депутат Стоян Иванов заяви, че голяма част от деца от малцинствата не знаят български и въвеждането на задължителното предучилищно образование е насочено към преодоляване на този проблем. Същевременно Валентина Богданова от "Коалиция за България" заяви, че в закона не е записано какво се случва, когато едно дете не тръгне на 4 години на детска градина. Никъде няма ред, по който детето да се върне обратно в образованието, смята депутатът.
Отново вчера при обсъждането на второ четене на Закон за училищното и предучилищното образование депутатите отхвърлиха предложение на „Атака” в училищата да се въведе задължително обучение по вероучение. Министър Игнатов заяви, че въпросът за обучение по религия е решен в проектозакона и дава възможност на всяко семейство да реши дали детето да се обучава в задължително избираем или свободно избираем предмет Религия.