Даваме 1,8 млрд. евро за "Натура 2000" до 2020 г.

14.03.2014 | 20:46
по статията работи: Елица Елефтерова
Част от мерките предвиждат мониторинг и изграждане на екологична инфраструктура
Даваме 1,8 млрд. евро за "Натура 2000" до 2020 г.
Снимка: Булфото

Страната ни е предвидила 1,8 млрд. евро за опазване на европейската екологична мрежа "Натура" до 2020 г. Това стана ясно на представяне на Националната приоритетна рамка за действие по "Натура 2000". Всички страни-членки трябва да разполагат с такива стратегически документи.

Част от мерките предвиждат мониторинг, изграждане на екологична инфраструктура, изготвяне на планове за управление на защитени зони и др. Предвидени са и мерки за стимулиране на зелен бизнес - екотуризъм, добив на сол по традиционни методи, както и компенсации за собственици на земи в "Натура", обучения, семинари и популяризиране.

Опазването на екологичната мрежа ще бъде финансирано по оперативните програми "Околна среда", "Региони в растеж", "Наука и образование", "Добро управление", програмата за селските райони, за рибарство, програма Life, норвежкия и швейцарския фонд и държавния бюджет, съобщава 3е-news.

Така, според анализ на Европейската комисия, екологичната политика става хоризонтална, респективно по-ефективна, тъй като досегашният начин на планиране на разходите не е бил особено успешен.

След изпращането на приоритетната рамка по "Натура" в Брюксел и нейното одобрение страната ни ще отчита напредъка, изпълнението и ефекта от всяка една от мерките, обясни Десислава Стефанова от Министерството на околната среда и водите.

Проектът за национална рамка по "Натура" е възложен от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) на обединение "Дикон - Агреко" след търг по Закона за обществените поръчки. Поръчката е за 2.7 млн. лв. без ДДС.

Компанията е водеща в изпъленнието и на другия важен проект "Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове" за около 26 млн. лв. Екологични организации изразиха съмнение обаче за достоверността на данните от картирането. Според тях за подобно финансиране са нужни много по-задълбочени анализи и проучвания.

В страната ни все още не са обявени всички защитени зони. Едни от най-спорните са тези по Черноморието. Зам.-министърът на екологията Атансас Костадинов коментира, че в момента текат обществени обсъждания за част от тях и скоро се надява да бъдат обявени, за да отговорим на изискванията всички да са обявени до края на 2014 година.

България е втората в Европейския съюз по обхват на защитени зони. Над 34% от територията на страната е включена в мрежата "Натура", като единствено Словения ни изпреварва с 35.52%.

Това обаче не означава, че в тези територии не може нищо да се прави. Българското общество не е наясно с възможностите, които дава "Натура 2000".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...