Робърта Хенсън от Норт Хевън, в щата Кънектикът, от 22 месеца е без работа. Все пак, след доста усилия, успява да намери почасова работа - през следобедите на уикендите и вечер в близкия общински парк. Днес обаче се оказва, че в бюрото по труда в щата вземат предвид нейният нищожен доход от тази работа и й спират помощите за безработица. Преди тя е получавала по 483 долара на седмица, а сега - нищо, пише The Christian Science Monitor.
Неофициално служителите в бюрото са обяснили на Робърта, че въобще не е трябвало да приема работата в парка.
Адвокат от Ню Йорк пояснява, че приемайки работа на повикване, половин работен ден или по заместване, хората се съгласяват на заплащане доста по-ниско от техните предишни заплати. Това води и до намаляване на помощите за безработица.
Голяма част от засегнатите получават средства от EUC, специален фонд за безработица, отпуснат по федерална програма. След като плащат обезщетения за безработица в продължение на 52 седмици, служителите правят преоценка на безработните. Ако някой не покрива изискванията, федералните служители нареждат спиране на помощите по EUC и хората се върщат към щатските програми за безработица. В този случай се получава значително намаление на размера на помощта.
Анализатори посочват за пример двойка от Масачузетс. Жената е получавала по 540 долара седмично от EUC, когато се е върнала на щатските програми седмичната й помощ за безработица е 103 долара. За капак, съпругът й, също безработен, от 600 долара, вече получава 199 долара на седмица. Изключването и на двамата от федералния фонд е резултат от приета краткосрочна работа.
Случаят с Робърта е дори по-лош. Според правилата на щата Кънектикът помощите за безработица за служителите на частично работно време се изчисляват по следната формула: 2/3 от брутната заплата се изваждат от сумата 39 долара и разликата е размерът на седмичната помощ за безработицата. В случая Хенсън получава 130 долара на седмица, 2/3 от които представляват 87 долара. Разликата е -48 долара или това означава никакви помощи за Робърта.
Тези примери може би са частен случай, но проблемите ще се задълбочат, тъй като все повече работодатели в САЩ предпочитат да наемат хора почасово. Компаниите не смеят да обявят работно място на пълен работен ден, докато кризата не отмине.
От случая на Робърта Хенсън се заинтересува и сенатор Джак Рийд от Демократическата партия. „Трябва да насърчаваме хората да си търсят работа, а не да наказваме тези, които успеят да намерят някаква временна работа", обясни той в свое изявление.