Даниела Бобева: България е макро-икономически стабилна 1

21.06.2014 | 15:59
по статията работи: Христомира Бочкова
Правителството подкрепя действията на БНБ и няма да допусне тежест върху обществото
Даниела Бобева: България е макро-икономически стабилна

Правителството на България застава зад действията на Българската народна банка (БНБ) по повод вчерашните й действия с цел стабилизиране на КТБ АД. Подобно становище изрази вицепремиерът Даниела Бобева в интервю за Дарик радио по-рано днес. Тя увери обществото, че няма да бъде допуснато гражданите да бъдат ощетени от временното спиране на дейността на банката. Бобева използва възможността, за да припомни факта, че атаката срещу Корпоративна търговска банка съвсем не е от вчера, а датира още от миналата година.

“В момента български предприятия с държавно участие имат около 130 млн. лв. в КТБ, а заварихме около 700 млн. лв. държавни пари в нея”, изтъкна зам.-министър-председателят като подчерта, че няма държавно дружество с повече от 25% от средствата си в една банка, каквито бяха и правилата, който създаде служебното правителство.

Вицепремиерът подчерта, че чрез консервативните си регулации БНБ е предпазила банковата система от глобалната криза.

“Много от централните банки не успяха да овладеят кризата с кредитите в чужда валута, като Унгария и Австрия, например. Българската банкова система бе предпазена и от друг системен риск - масовото заемане на средства в щатски долари”, обясни вицепремиерът.

Друг акцент в разговора с Бобева беше бедственото положение в район Варна. Тя открои като една от причините за трагедията незаконното строителство, което е системен проблем за държавата. Според Бобева са създадени правила и бюрокрация, която в вкарва хората принудително в сивия сектор. Като негативни последици поройния дъжд тя изтъкна разрушената инфраструктура, щетите върху реколтата.

По думите й негативен ефект от наводненията може да се очаква и върху туризма. Нашите посолства и консулства са информирани да предоставят обективна информация, а тя е, че само на един, два плажа има проблем. 

По думите на Бобева няма сигнали за нарушения на доставките на газ от Русия.

“Още в началото на кризата в Украйна започнахме да осигуряваме резерви. В хранилището в Чирен има газ поне за два-три месеца, в зависимост от потреблението. Обсъдихме въпроса необходимо ли е второ хранилище и становището е, че е необходимо”, коментира тя. Вицепремиерът каза още, че правителството работи по три приоритетни проекта за интерконекторни връзки с Гърция, Турция и Сърбия. В сряда с правителството реши да създаде междуведомствена работна група за ускоряване работата по интерконекторната връзка с Гърция. Очакванията са тя да бъде готова след 2017 г.

Г-жа Бобева коментира и бъдещето на проекта "Южен поток".

"Южен поток" не е само български проект, а е проект в интерес на няколко държави. Австрийският канцлер, например, е казал, преди посещението на президента Владимир Путин за подписване на договор за създаване на проектна компания, че Южен поток е приоритетен проект за Европа. Още в началото на преговорите на настоящето правителство с Русия премиерът Пламен Орешарски обяви, че този проект ще се реализира при спазване на европейските правила”, подчерта г-жа Бобева. Тя допълни, че Европейската комисия е изпратила бележки, даден е срок да се отстранят несъответствията и се водят преговори.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Darina Vasileva 22.06.2014 | 16:36
"...атаката срещу Корпоративна търговска банка съвсем не е от вчера, а датира още от миналата година." -Данела Бобева Кой и защо организира тази атака? Защо правителството стая като страничен наблюдател, когато толкова продължително време се атакува българска финансова институция? КТБ е бългаска банка, акционерно дружество, което оперира с парите на фирми:частни и държавни, бъргарски и чуждестранни, с парите на български и чуждестранни граждани, като всяка друга банка.Ако е имало проблеми с КТБ, защо БНБ не се намеси по-рано и както е процедирано с други банки без всякаква медиина намеса? Защо прокуратурата, не се насочи към лицата целящи дестабилизацията на банката, а с действията си дестабилизира и КТБ и БНБ? Ако след проверката на подуправителя на БНБ Цветен Гунев прокуратурата излезе със станавище "грешка" /както при тримата задържани/, кой ще носи отговорноста за репутацията на БНБ и за дестабилизацията на КТБ? Известен е факта, че КТБ е една от стабилните банки в страната и с най-нисък процент лоши кредити в сравнение с останалите банки. Въпреки целенасочената атака,"без намесата на правителството" КТБ издържа една година, ами ако този фарс се насочи към друга банка, какво ще стане? Защо се допуста безконтролна медиина война, към финансовите институции? Кой ще обезщети състоятието на стрес, стах, неудобство, пропуснати ползи и недоверието създадено в резултат от медиината война на фирмите и гражданите клиенти на КТБ? Кой ще носи отговорност за дестабилизацията на КТБ. В сайтовете се появиха реклами на чуждестранни агенции за прехвърляне в чужбина на финансови средства от български банки във връзка дестабилизацията на банковата система в България /бизнеса се възползва от фарса още в петък/. Кой цели дестабилизацията на банковата система? Кой написа този сценарии ГОСПОЖО БОБЕВА?
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...