Информацията е актуализирана към 15:50
През настоящата данъчно-осигурителна кампания младите семейства ще може да се възползват от данъчни облекчения за взети ипотечни кредити. Изискванията, на които трябва да отговарят семействата, и необходимите документи, които трябва да се приложат към данъчната декларация, за да могат да се ползват облекченията, бяха разяснени на пресконференция днес в Националната агенция за приходите (НАП).
За да може да бъдат използвани данъчните облекчния, едновременно трябва да са налице няколко условия:
- Договорът за ипотечен кредит е сключен от лице, което има сключен граждански брак.
- Поне единият от съпрузите не е навършил 35 години към датата на сключения договор за ипотечен кредит.
- Ипотекираното жилище да е единствено за семейството през 2009 г.
Данъчното облекчение за млади семейства се ползва като сумата от годишните данъчни основи се намали с направените през 2009 г. лихвени плащания върху първите 100 000 лв. от ипотечен кредит. Със сумата на лихвените плащания не се намалява дължимия данък, а сумата на годишните данъчни основи. След това се изчисляват общата годишна данъчна основа и дължимият данък, отбелязаха от НАП.
Агенцията даде следния пример: Ако сте взели ипотечен кредит за 60 000 лв., за срок от 20 години, с лихва от 8%, през първата година лихвените плащания по него ще възлизат на около 4 750 лв. Приемаме, че получавате по 1000 лв. месечно и това е доход по трудово правоотношение, а внесения през годината данък е в размер на 1044 лв.. В такъв случай след приспадане на дължимите осигурителни вноски сумата на годишните данъчни основи е 10 440 лв. (12х1000 лв. - 1560 лв. (лични осигурителни и здравни вноски).
От тази сума (10 440 лв.) трябва да извадите лихвените плащания, тоест 10 440 лв. - 4 750 лв. = 5690 лв. Или общата годишна данъчна основа става 5 690 лв. Това е сумата, върху която се изчислява и дължимия от вас данък. В случая той е 10% или 569 лв. за данък върху доходите на физическите лица. През годината обаче работодателят Ви е удържал общо 1044 лв. и НАП ще трябва да ви възстанови разликата от 475 лв.
Облекчението за млади семейства се ползва само с подаване на данъчна декларация за доходи, получени през 2009 г. Тоест лицето получава доходи само по трудови правоотношения и иска да ползва облекчението - трябва да подаде данъчна декларация.
Младите семейства, които ще се възползват от данъчните облекчения, ще трябва да прилагат следните копия от документи към годишната си декларация
- Свидетелство за сключен граждански брак
- Справка за имотното състояние на кредитоискателите (От Агенцията по вписванията)
- Договор за ипотечен кредит
- Погасителен план, заверен от банката
- Документи, удостоверяващи направените вноски.
Подробности за ипотечните кредити за млади семейства ще откриете в прикачения файл след статията.
Около 380 хил. души ще останат без осигурителни права вследствие на промени в данъчното законодателство. Съгласно тях, ако хората не са внесли здравните си вноски за повече от три месеца през период от три години, то здравните им права се прекъсват. До момента този срок беше 12 месеца, стана ясно по време на днешното събитие.
Беше припомнено, че през тази година минималният размер на месечния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се увеличава от 260 на 420 лв. Максималният осигурителен доход остава непроменен - 2000 лв.
От началото на годината минималната месечна осигурителна вноска за трайно безработните се увеличава от 10.40 на 16.80 лв. За първи път през тази година тези лица ще трябва да подават еднократна декларация - Образец 7. За хората, които са в заварено положение, тя трябва да бъде подадена до 1 март. Тези, които са загубили работата си от началото на годината, трябва я подадат не по-късно от 1 месец след прекъсване на работата.
И през тази година крайният срок, в който физическите лица ще трябва да подадат годишните си данъчни декларации, остава 30 април. Ако хората подадат и платят декларациите си до 10 февруари, те ще могат да се възползват от 5% отстъпка. Същата е и отстъпката, ако декларацията бъде подадена по Интернет. От приходната агеция изразиха очакванията си през тази година да бъдат подадени повече годишни данъчни декларации.
Една от причините, поради които от приходната агенция очакват повече подададени данъчни декларации, е новото положение в закона, че небанковите заеми ще трябва да бъдат декларирани. В тази графа ще влизат заеми, чиято обща сума надхвърля 10 хил. лв., както и такива, които все още не са погасени към края на миналата година.
От приходната администрация обясниха, че ако дадено лице е взело два кредита през миналата година - един на стойност 2 хил. и друг на стойност 5 хил. лв., то не трябва да подава декларация за тези кредити. Същото е положението, ако даден индивид е взел кредит, надхвърлящ 10 хил. лв., но е успял да ги изплати.
От няколко месеца работи единичен вход за подаване на Годишен отчет за дейността (ГОД) и Годишна данъчна декларация (ГАД) на фирмите. Платформата работи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и се поддържа съвместно от Националната агенция за приходите (НАП) и Националния статистически институт (НСИ). Благодарение на съвместната работа на двете институции фирмите няма да се налага да подават по два пъти една и съща декларация.
Фирмите, които използват системата, няма да се налага да подават всичките си декларации наведнъж.
За да бъдат показани предимствата на системата, в областините градове на страната ще бъдат свикани съвместни пресконференции на НАП и НСИ. Освен това в областните центрове на двете ведомства вече са разпространени обяснителни материали за начините на попълване и приемане на годишните отчети.