Чуждестранните компании в Русия срещат спънки при акредитирането си във Федералната данъчна служба, а на всяка десета е отказана акредитация.
Това пише руският в. "РБК", цитиран от БТА, като се позовава на получен официален отговор от ведомството.
Руските данъчни отказват акредитация на чужди фирми, главно когато документите им не отговарят на изискванията - не са представени всички необходими книжа, не са оформени по надлежния начин или не са спазени съответните срокове, обяснява представител на ФНС.
Според участници в пазара обаче на практика данъчните връщат чужденци по несъществени причини. По думите им в руските правни норми няма ясни указания как да се оформят документите.
Изискванията обаче са сурови: ако например не са преведени всички печати - "дреболия, която не влияе на нищо", администрацията заявява, че книжата съдържат "недостоверна информация". Освен това правилата за акредитиране не са съобразени със специфичните правни норми на други държави, твърдят експерти на "РБК".
Според изданието, обобщило данни за фирми, филиали и представителства, към 1 август при руските данъчни са били успешно акредитирани 5726 чуждестранни юридически лица, а 658 компании - повече от 11 процента, са получили отказ.
Преди последните промени в нормативната уредба за инвестициите в Русия от януари 2015 г. чуждите фирми се акредитираха в министерството на правосъдието и откази нямаше, коментират участници в пазара.