Едно от най-големите мултинационални търговски споразумения в историята – Транстихоокеанското споразумение (Trans-Pacific Partnership или TPP), беше подписано от търговските министрите на 12 държави в Нова Зеландия, предаде Reuters. Въпреки подписването на пакта обаче окончателното му имплементиране ще отнеме още години преговори, коментират анализатори. TPP, който покрива 40% от световната икономика, вече отне години преговори, преди да се стигне до подписването му, напомнят още.
В четвъртък подписи положиха министрите на търговията на Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур, САЩ и Виетнам. Полагането на подписите на 12-те министри е „важна стъпка“, но споразумението „все още е просто лист хартия или по-точно 16 000 листа хартия, докато не влезе в сила“, коментира премиерът на Нова Зеландия Джон Кий по време на церемонията в Окланд.
Страните, подписали TPP, ще имат две години да ратифицират договора. За да влезе в сила, той трябва да бъде ратифициран от поне 6 държави, чиито икономики формират 85% от съвкупния брутен вътрешен продукт на 12-те страни. Предвид размера си, и САЩ, и Япония ще трябва да ратифицират споразумението, което ще въведе общи стандарти по широка гама въпроси – от правата на работниците до налагането на интелектуалната собственост.
Въпреки че се рекламира като споразумение за свободна търговия, TPP среща съпротива в много държави. Опонентите на партньорството критикуват тайните преговори относно договора, както и от някои от предложените клаузи. По време на церемонията в Нова Зеландия повече от 1000 протестиращи създадоха проблеми с движението, а в и около Окланд бяха разположени многочислени полицейски части.