Две трети от европейците вярват, че Европейският съюз трябва да заложи на твърд подход към Великобритания в преговорите за напускането ѝ. Това сочат данните от проучване на "Чатъм хаус" и "Кантар", цитирано от "Гардиън".
Изследването е проведено в десет европейски държави - Белгия, Германия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Австрия, Унгария, Полша и Великобритания. Според данните му, опитвайки се да поддържа добри връзки с Обединеното кралство, Европа не бива да прави компромис с основните си принципи и ценности.
В първите девет страни едва 18 на сто от респондентите заявяват обратното - че съюзът трябва да е по-склонен на компромис. Във Великобритания делът им е около 49%. Според тази позиция целта на Европейската комисия трябва да е да задържи кралството възможно най-близо до себе си и това може да стане на цената отстъпки от основни принципи.
Най-малко склонни на компромиси са жителите на Германия, Испания и Италия, а най-склонни - Унгария и Гърция. В Германия и Франция между една пета и една четвърт от респондентите смятат, че Еврокомисията не трябва да прави никакви отстъпки пред Великобритания.
Близо 57 на сто от отговорилите в деветте континентални членки на ЕС заявяват, че съюзът вече е отслабен от "Брекзит". Общо 46 на сто твърдят, че напускането на Великобритания ще е "лошо" за него. В самата Великобританя този възглед споделят 70% от запитаните.
Проучването е осъществено след интервюта с над хиляда души във всяка от десетте държави. Разговорите са проведени между декември 2016 г. и февруари тази година - преди гласуването в Холандия и Франция и икономическото възстановяване, а тези процеси дадоха тласък на подкрепата за ЕС сред жителите на страните-членки. Скорошно проучване на "Пю рисърч център" показа, че подкрепата за ЕС е нараснала с 18 процентни пункта както в Германия, така и във Франция, а и с 10 процентни пункта в Обединеното кралство, отколкото преди година, когато мнозинството британци гласуваха за Брекзит.