Икономическото развитие на еврозоната е загубило инерция. Това заяви председателят на Еврогрупата Йерум Дейселблум след края на срещата на финансовите министри на еврозоната. Той заяви, че след силния икономически ръст в началото на годината, очакванията за края на годината не са толкова добри нито в 18-членния валутен съюз, нито в целия Европейски съюз. Въпреки това обаче Дейселблум обяви, че не трябва да сме настроени прекалено песимистично, тъй като БВП на еврозоната за цялата 2014 г. ще се завърне на положителна територия. Така двете поредни години на рецесия – 2012 и 2013, вече са зад гърба ни, съобщават от пресслужбата на Съвета на ЕС.
„Възстановяването постепенно ще се засили през следващата година и още повече през 2016 г.“, заяви холандският финансов министър, който председателства срещите на Еврогрупата.
Дейселблум коментира още, че министрите на различните държави очевидно не са доволни от сегашната ситуация, а последните икономически данни подчертават необходимостта от решителни политически действия от страна на правителствата.
По време на срещата са били обсъдени и фискалните политики на страните от еврозоната. Дейселблум припомни, че ЕК е решила да не връща бюджетите на държавите, но това не означава, че всички те са съвместими с изискванията на Съвета.
Припомняме, че в края на миналия месец имаше такава опасност по отношение на бюджетите на Франция и Италия, които не изпълняват различни изисквания за фискална стабилност. В крайна сметка обаче от Брюксел заявиха, че са направени корекции и няма необходимост от връщане на проектобюджетите.
„В момента сме в очакване на мненията, които Комисията ще разпространи по отношение на проектобюджетите, на база на есенния икономически преглед“, заяви председателят.
Дейселблум обяви още, че лидерите на страните членки на еврозоната са призовали председателите на ЕК, на Съвета, на ЕЦБ и на Еврогрупата да подготвят следващите стъпки за по-добро икономическо управление.
Холандският финансов министър говори и за две от проблемните страни в еврозоната – Гърция и Кипър. По отношение на първата той заяви, че е постигнато съгласие за необходимостта от продължаване на съществуващата кредитна линия за страната. Има и разбиране за това, че помощта на Международния валутен фонд (МВФ) трябва да бъде продължена.
По отношение на Кипър Дейселблум обяви, че ще бъде деблокиран поредният финансов транш за страната, след като тя е изпълнила необходимите условия за това.