Делата за корупция и още близо 40 престъпления вече ще се разследват от специализираната прокуратурата и ако се стигне до дело и от специализирания съд. Това се случва с окончателното влизане в сила на промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) приети от парламента през лятото.
Тогава беше записано, че те ще заработят три месеца след гласуването им. Срещу измененията се обявиха адвокати и представители на неправителствени организации. Въпреки призивите тогава към президента Румен Радев да наложи вето, той не го направи. Преди седмица стана известно, че съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) изготвят искане до Конституционния съд за обявяването на промените за противоконституционни.
Специализираният съд и прокуратура бяха създадени по време на първото правителство на ГЕРБ през 2011 година. Тогава също беше обсъждана идеята новият съд да гледа делата за корупция, които до вчера бяха в компетентността на Софийския градски съд. Тогава обаче беше взето решение там да се гледат процеси за организирана престъпна група и тероризъм.
За близо шестте години на своето съществуване обаче стана известно, че специализираните институции са с изключително ниска ефективност, а качеството на правораздаване е под въпрос. Процесите продължава с години, а по-голямата част от тях приключват със споразумение или оправдателна присъда. Анализ на Върховния касационен съд (ВКС) също показа проблеми в работата на двете инстанции.
Наскоро Софийският градски съд (СГС) публикува статистика, от която става известно, че за последните близо три години, прокуратурата е внесла в съда 26 случая на корупция по високите етажи на властта. Въпреки тези данни, парламентът гласува специализираните магистрати да могат да получават до шест заплати годишно бонус. Промените все още не са обнародвани в Държавен вестник и не е известно дали президента Румен Радев няма да им наложи вето.