Лявото литовско правителство ще се бори за оцеляване днес на първия тур от парламентарните избори. Основната им тема ще е емиграцията на населението в трудоспособна възраст и демографската криза.
Населението на балтийската страна е намаляло от 3.5 млн. през 2001 г. до 2.9 млн. през 2015 г., а прогнозите никак не са оптимистични.
Откакто Литва се присъедини към Европейския съюз през 2004 г., повече от половината от общо 370 000 души, заминали в чужбина, отидоха във Великобритания, където гневът срещу имигрантите от Източна Европа подсили вота на британците за излизане от ЕС.
Кандидатите на парламентарните избори и от левицата, и от десницата търсят решение на проблема с икономическото неравенство, подтикнало толкова много хора да потърсят по-добър живот на Запад.
Затова увеличаването на заплатите и създаването на работни места станаха лозунг за всички политически партии.
Министър-председателят Алгирдас Буткевичус, лидер на Литовската социалдемократическа партия, обеща ново увеличение на минималното трудово възнаграждение.
Но има риск спорният кодекс на труда, който той прие, за да улесни наемането на работа, да намали преднината, която социолози дават на неговата партия.
"Всички политици трябва да кажат на хората, които емигрираха: "Извинете ни за нашето безразличие, извинете ни, че не си удържахме на думата. Ние ви прогонихме от Литва", каза наскоро един от противниците на Буткевичус, бившият началник на националната полиция Саулиус Сквернелис по време на телевизионен дебат.
Лидерът на консерваторите Габриелюс Ландсбергис се закле, че ще привлече скандинавски, британски и германски инвеститори, за да създаде работни места.
"Трябва да увеличим инвестициите в регионите. Искаме да използваме и европейски фондове, за да подобрим производството на местните предприятия", каза той за АФП.