Депутат търси отговори от прокуратурата за изчезнали биткойни за 10 млрд. долара

16.02.2022 | 14:20
по статията работи: econ.bg
Народният представител от "Демократична България" Ивайло Мирчев се обърна с въпроси до прокуратурата за изчезналите биткойни, които са били иззети от МВР като доказателства по време на операция
Депутат търси отговори от прокуратурата за изчезнали биткойни за 10 млрд. долара
Снимка: под лиценза на creative commons

Народният представител от "Демократична България" Ивайло Мирчев се обърна с въпроси до прокуратурата за изчезналите биткойни, които са били иззети от МВР като доказателства по време на операция.

"ПРАТКА/ВИРУС" през 2017 г. Той е изпратил запитвания до главния прокурор Иван Гешев и Центъра за противодействие на престъпността в Югоизточна Европа (SELEC) с молба за информация по казуса.

В края на януари Мирчев отправи писмени въпроси до министерствата на вътрешните работи и на електронното управление, с които поиска информация за местонахождението на иззетите преди 5 години над 200 хил. биткойна при операция на прокуратурата и МВР.

"След като получих отговори от вътрешния министър за конфискуваните биткойни, които не дават съществена информация, се обърнах към SELEC и прокуратурата. Причината да пиша и на главния прокурор е информацията от МВР, че по случая работи специализираната прокуратура", обяснява Мирчев във "Фейсбук".

В действителност в отговора на министерство на вътрешните работи се посочва, че "в хода на разследванията по делото не са установяване и изземвани никакви криптовалути" и се добавя, че заради факта, че дейността на престъпната група се разпростира извън страната, делото е възложено за разследване в специализираната прокуратура.

Историята датира отпреди 5 години, когато SELEC съобщава, че България е конфискувала 213 576 биткойна, които по днешна цена са почти 10 милиарда долара. Когато биткойните са иззети, стойността им по пазарни цени е 500 милиона долара. Информацията се появява в специализирани сайтове, но тогавашният зам.-главен прокурор Иван Гешев, както и директора на ГДБОП Ивайло Спиридонов отричат да е изземвана криптовалута.

Обстоятелствата около тази операция остават неясни и до днес, както и съдбата на самата конфискувана криптовалута, казва Мирчев.

Той иска от главния прокурор да получи отговор дали е образувано досъдебно производство, внесен ли е обвинителен акт в съда, колко биткойни и други криптовалути са иззети в рамките на разследването, къде се съхраняват биткойните - на онлайн платформа/борса, на hot wallet (портфейл на даден компютър, свързан с интернет), на cold wallet (портфейл на устройство, отделно от компютъра, което няма връзка с интернет) или на друг носител.

"Разполагат ли разследващите органи с нужните частни ключове и ключови думи за възстановяване на тези частни ключове, за да могат да се разпореждат с иззетите биткойни и други криптовалути, извършено ли е до момента някакво разпореждане с тези доказателства и ако да - какво разпореждане, кога и по каква причина, налични ли са към момента като доказателства по делото и на разположение на прокуратурата ли са", пита Мирчев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...