Въпреки че в петък народните представители отказаха да приемат предложението за законодателни промени, които да помогнат за оздравяването на Корпоративна търговска банка (КТБ), някои депутати все още обмислят различни варианти за спасяването на банката, пише в-к „Преса“.
Една от възможните алтернативи е финансовата институция да се оздрави с помощта на големите вложители в нея. Някои политици смятат, че държавата трябва да запълни 60% от капиталовата дупка в КТБ. Останалата част от необходимата ликвидна подкрепа може да се осигури от депозантите със суми над гарантираните 100 хил. евро. Те ще могат да вземат акции срещу парите си.
Друг вариант е да бъде обявен фалит на банката, но със задна дата. По този начин сключените сделки за кредити и договорите за цесии ще станат невалидни. Някои депутати предлагат и в случай на евентуален фалит на КТБ да се задължат синдиците да преразгледат цесиите, които са били сключени след поставянето на банката под специален надзор.
Освен това има излязла информация, че в Българската народна банка (БНБ) има ново писмо от инвеститори, готови да участват в оздравяването на финансовата институция. От Централната банка не са потвърдили подобна информация. Според публикации в медиите въпросният инвеститор е готов да осигури 5,2 млрд. лв. в КТБ срещу промени в законодателството.
Междувременно стана ясно, че фалитът на КТБ ще струва поне 5 млрд. лв. Това заяви икономистът Венцеслав Димитров. По думите му държавните и общинските дружество, имащи над гарантираните 100 000 лева, ще ги изгубят безвъзвратно.
„Отделно от това колко безработни ще излязат, как ще се отрази на икономиката, как ще се отрази на финансовото поведение на вложителите в банките – дали няма да почнат масово да теглят парите си и да си ги държат, като ги хване страх, разбира се, тези, които имат депозити над гарантираните“, заяви още още експертът.