Над 3 млрд. лв. достига дефицитът в НЕК. Само за миналата година той е близо 600 млн. лв. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По думите й дефицитите в системата на НЕК не са изкуствени те са много реални.
Петкова заяви, че се предприемат мерки, които са насочени към свиване на дефицита в дружеството, информира 3e-news.net.
„Действията, които сме предприели още от самото начало на мандата, е да водим ускорени преговори с нашите американски партньори от двете елекрически централи“, поясни тя.
По думите ѝ преговорите с тях са в много напреднала фаза.
„Срещаме разбиране от страна на нашите партньори и водим един конструктивен диалог и се надявам скоро да достигнем до предоговаряне на условията на тези договори, които в България да бъдат от взаимна изгода и на двете страни“, коментира министърът.
Тя допълни, че другите мерки, които следва да бъдат предприети, безспорно са част от законодателните промени, които се предлагат.
„Законодателните мерки, които са предложени в промените в Закона за енергетиката, са от енергийният микс да бъдат изключени топлоелектрическите централи, които не произвеждат по високо ефективен
начин. Това по изчисления и анализи може би ще доведе до свиване на дефицита от около 100 милиона в рамките на годината“, допълни тя.
По време на дебатите за промените в Закона за енергетика на второ четене в Комисията по енергетика, депутатът от ДПС Рамадан Аталай отбеляза, че се е създала нетърпимост към разпределителите и
снабдителите на електрическа енергия.
„Създаде се нетърпимост към разпределителите и снабдителите на ел. енергия. Идеята е да се контролират електроразпределителните предприятия, освен с това те да се определят цената на енергията“, обясни той.
Според него недоверието към институциите, които регулират цената на енергията се изразява в протестите.
„След като падна първото правителство на ГЕРБ, в обществото зрее недоверието към институцията и прозрачността в определянето на цената на енергия. Идеята ни беше да вдигнем доверието в ДКЕВР“, допълни Аталай.