Интерконекторите с Гърция, Турция и Сърбия от средата на миналата година не се обсъждат. Вече стана ясно, че България не можа да изгради своята газова връзка с Румъния и то поради технически причини. Заради това сега страната ни обяви нова обществена поръчка за малко под 10 млн. лв., за да успее да построи тази газова инфраструктура. Заложените срокове това да се случи са до края на годината. Те обаче са доста оптимистични при условие, че за проекта се говори от 2009 г. и започна да се изгражда от 2012 г., пише 3e-news.
Всъщност от този проект България на практика не може да получава количества природен газ, а само можем да доставяме такива на Румъния. Именно заради това тази връзка има смисъл единствено за Букурещ, докато София ще продължава да получава синьо гориво само от един източник.
За да може от Гюргево да получаваме синьо гориво е нужно там да бъде изградена компресорна станция. Това съоръжение на този етап дори не е планирано за изграждане...
България за момента се е провалила само по изграждането на интерконектора с Румъния. Но другите проекти също не се развиват достатъчно бързо. Така например проектът за газовата връзка с Гърция – интерконекторът между Комотини и Стара Загора не е ясно на какъв етап е в момента. Последната поръчка на съвместната компания ICGB е отпреди близо година и е за придобиване на вещни права върху имотите по трасето на газопровода. От компанията уверяваха, че до септември миналата година щяха да представят финансов модел за изграждането на газопровода, но това така и не се случи. Вместо това премиерът Бойко Борисов наскоро обясни, че ЕК е готова да финансира изцяло изграждането на газопровода.
Източници на 3eNews обясниха обаче, че в момента имало проблеми с придобиването на вещните права за изграждането на газопровода.
Целият анализ може да прочетете в 3e-news.net.