Дигиталната икономика у нас расте с над 2.5 пъти по-бързо, отколкото в петте големи пазара в ЕС

26.09.2019 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Това заяви заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова, която взе участие в Министерска среща, част от Инициативата „Три морета“ във Варшава
Дигиталната икономика у нас расте с над 2.5 пъти по-бързо, отколкото в петте големи пазара в ЕС
Снимка: Пресцентър на Министерство на икономиката

Дигиталната икономика в България расте значително бързо на фона на европейските тенденции – с над 2.5 пъти по-бързо, отколкото в петте големи пазара в Европейския съюз. Това заяви заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова, която взе участие в Министерска среща, част от Инициативата „Три морета“ във Варшава. Тя подчерта още, че средногодишният темп на нарастване на добавената стойност в ИКТ сектора в страната за последните 10 години е над 25%.

Икономическият заместник-министър обяви, че за последните няколко години България отбелязва 8.2% ръст на дигиталната икономика, докато при петте най-големи пазари в ЕС то е в размер на 3.1%, според годишното проучване на глобалната консултантска компания McKinsey. 

В изказването си пред Форума Лилия Иванова изтъкна, че участието на България в инициативата предоставя добри възможности за реализиране на икономически проекти, които са важни не само в национален, но и в регионален аспект. „За нашата страна приоритетно значение има засилването и насърчаването на дигиталната свързаност в региона. Възможностите за съвместни проекти в областта на цифровите комуникации ще засилят ролята на нашите икономики на европейско и глобално ниво“, каза тя и допълни, че България има всички шансове да трансформира икономиката си в цифрова, така че да увеличи конкурентоспособността си и да се нареди сред лидерите в региона.

По думите й в рамките на инициативата „Три морета“ могат да се създадат благоприятни предпоставки и подходящи условия за държавите-участнички да се разпознават като регионален дигитален хъб в европейски и световен мащаб. Заместник-министърът на икономиката посочи, че бързото развитие на цифровата икономика представя стратегически възможности не само да се модернизират икономиките на страните, но и индустрията в региона да стане по-конкурентноспособна, по-екологична и по-ефективна от гледна точка на ресурси и суровини. 

В рамките на Форума заместник-министър Иванова проведе срещи с министъра на финансите, инвестициите и икономическото развитие на Полша г-н Йежи Квиечински и със заместник-помощника на държавния секретар на САЩ за Европа и Евразия г-н Матю Бойс. На срещите бе обсъдено развитието на региона и засилване на икономическото сътрудничество в рамките на инициативата. 

Целта на инициативата е да стимулира по-бързото развитие на региона между Балтийско, Черно и Адриатическо море. Идеята е това да се постигне чрез ангажираност на високо равнище с акцент върху инфраструктурата, енергетиката и цифровата свързаност. В нея участват: България, Австрия, Хърватия, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...