Снимка: Dariknews.bg
20% от учениците в България не завършват образование и отпадат от системата. Това заяви на пресконференция във Варна депутатът от ДСБ Димитър Камбуров, цитиран от Агенция "Фокус".
Причината за форума, на който присъстваха представители на различни местни учебни заведения, беше новият Закон за училищното образование, предучилищно възпитание и подготовка, чиято проектна форма беше приета в Министерски съвет на 26 март.
В качеството си на зам.-председател на Комисията по образование и наука към 40-то Народно събрание, Камбуров представи на присъстващите училищни директори експозе за качествата на трактувания нормативен акт от името на ДСБ. Идеята на законопроекта е да отмени някои досега действащи нормативни актове като Закона за народната просвета, който за 18-годишното си съществуване, по думи на депутата, е претърпял 21 поправки.
Имало е спорове кои досегашни закони да се включат в сега подготвения текст, тъй като съществува вероятност този законопроект да се превърне в най-големия български закон. Законопроектът е забавен 35 дни в Комисията по законодателство в парламента, допълни Камбуров. По думите му, законопроектът обобщава положителния опит в европеизирането на българското обучение през последните близо 20 години. Насочен е към повишаване качеството на средното образование и предвижда преструктуриране на образователния цикъл.
Камбуров каза още, че в законопроекта е заложено двуфазно гимназиално обучение (8-10 и 10-12 клас) и основно образование до 7-ми клас. Предвидено е образованието в страната да се развива и управлява на базата на 10-годишни програми, което според Камбуров би спомогнало за елиминиране на хаоса в системата. Консултативният съвет по законодателство обаче не е дал положително становище за законопроекта, което е преднамерено, каза депутатът. "Законът беше направен, така че да не може да мине в това Народно събрание" - коментира Камбуров и допълва, че 40-то Народно събрание е "длъжник и на висшето образование в страната".