Финансовите директори на българските компании очакват те да подобрят представянето си през 2018 г. Прогнозата им се базира на очакван значителен икономически растеж и рекордно ниска безработица. Това е свързано и със сравнително по-големия апетит за поемане на умерен риск.
Това показват резултатите от традиционното изследване на "Делойт" (Deloitte) за нагласите на бизнеса за предстоящата година. Проучването е проведено сред над 600 финансови мениджъри от 12 страни от Централна и Източна Европа, включително България, в края на миналата година. Като цяло в региона нагласите на бизнеса се подобряват, което се дължи главно на оптимизма за макроикономическите условия.
Българските финансови директори имат най-оптимистични очаквания за растеж на БВП от мениджърите във всичките 12 държави, включени в изследването, като 54% от интервюираните очакват висок или много висок ръст (2.6% и повече) през 2018 г., а над 84% смятат, че той ще е над 2%. Оценките се подобряват за пета поредна година в резултат на ускоряващо се икономическо възстановяване в страната и еврозоната.
В резултат на очаквания икономически растеж 73% от запитаните мениджъри прогнозират, че безработицата ще намалее - тенденция, която се наблюдава от 2013 г. Въпреки че разходите за труд остават под средните за ЕС, практически всички финансови директори очакват те да се повишат, а близо 27% прогнозират значително покачване.
Бизнес средата ще остане сравнително стабилна, но тя е компонентът, който финансовите директори не само в България, но и в ЦИЕ, виждат като най-притеснителен. Финансовите мениджъри прогнозират увеличение на повечето разходни пера през 2018 г., като основната причина за притеснение са разходите за труд - 97% от запитаните смятат, че те ще се повишат. В същото време главното предизвикателство остава недостигът на квалифицирана работна ръка - 73% от директорите се притесняват от това.
Над 60% от финансовите директори очакват капиталовите им разходи да нараснат, а едва 3% прогнозират спад. Това е тясно свързано с очаквания ръст на приходите, за което ще е необходим по-голям капацитет, както и с ръста на инфлацията и БВП.
Основното притеснение остава невъзможността на компаниите да си осигурят квалифицирана работна ръка, особено в технологиите.