Министърът на правосъдието Диана Ковачева заяви, че очаква определящ избор за реформата в съдебната система. „Неслучайно този избор е следен с особено внимание от българските и европейски институции, както и от неправителствени организации от Европейския съюз (ЕС)”, каза тя в началото на заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) за избор на главен прокурор, което се провежда в момента, предаде Агенция "Фокус".
По думите ѝ изборът на главен прокурор е натоварен с големи очаквания, но и с голяма отговорност към ВСС. Ковачева призова съдиите при гласуването да се ръководят от съвестта си и от Конституцията като подчерта, че процесът се наблюдава на живо.
Днес (20 декември 2012 г.) ВСС ще гласува за нов главен прокурор, който да застане начело на държавното обвинение в следващите седем години. Изборът е предсрочен и до него се стигна, след като обвинител №1 Борис Велчев бе избран за конституционен съдия от квотата на президента Росен Плевнелиев.
Кандидатите за поста са трима – настоящият зам. главен прокурор Галина Тонева, шефът на Апелативната специализирана прокуратура Борислав Сарафов и председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров.
Европейската комисия (ЕК) ще следи много внимателно днешното заседание на ВСС. Говорителят на органа Марк Грей подчерта, че изборът трябва да е честен и прозрачен, а тайният вот да е гарантиран, припомнят от iNews.bg.
В понеделник (18 декември) съдиите най-после се обединиха около решение за начина на гласуване за нов главен прокурор. За пръв път това няма да става с бюлетини, а чрез електронната система на съвета. Това обаче противоречи с практиката на Върховният административен съд (ВАС), който неведнъж е излизал със становища, че бюлетините са най-сигурното средство за провеждане на таен вот.
Според новата процедура членовете на ВСС ще гласуват първо кандидатурата на Сотир Цацаров, следван от Галина Тонева и после – Борислав Сарафов. За да бъде избран един от тях, е необходимо да получи 17 от гласовете на 24-ма членове на съвета. Ако това не стане, двамата с най-висок резултат отиват на балотаж. Ако никой не събере 17 гласа на втория тур, ВСС трябва да обяви нова процедура за избор на ръководител на държавното обвинение.
Галина Тонева, Борислав Сарафов и Сотир Цацаров вече бяха изслушани от Етичната комисия на ВСС, която прецени, че те отговарят на изискванията за заемане на поста. Днес те трябва да представят своите концепции пред ВСС, преди да се пристъпи към гласуване.