Днес е световният ден за възпоменание на Арменския геноцид. 97-годишнината от трагичното събитие и първия геноцид на XX век ще бъде отбелязано от множество държави, както и, естествено, самата Армения.
Близо милион и половина арменци са изтребени брутално през 1915 година, а стотици хиляди други са подложени на изтезания, депортирани и брутално пребивани.
Като част от възпоменанието са планирани и масови протести пред турските посолства в страните, които отбелязват деня. Недоволството е породено от все още продължаващия отказ от страна на Анкара да отчете и признае официално антихуманния акт след почти сто години.
Ключово място за събитията ще бъде Мемориалът на загиналите в Арменския геноцид в Цицернакаберд, Eреван, съобщава News.am. Комплексът ще бъде посетен от арменските власти, духовници, представители на държавните институции, стотици хиляди жители, както и различни гости и туристи.
Официалното признаване на Арменския геноцид започва през 1965, когато Уругвай засвидетелства бруталното клане. Впоследствие той се приема и от Русия, Франция, Италия, Германия, Холандия, Белгия, Полша, Словакия, Ливан, Канада, Венецуела, Аржентина, 42 щата от САЩ и много други държави.
Анкара и Eреван обявиха курс на сближаване преди три години, навръх 94-годишнина от геноцида. Въпреки това обаче година по-късно – на 22 април 2010 година, арменците анулираха ратификацията на
арменско-турските протоколи, подписани на 10 октомври 2009 година в Цюрих. Тогава от Eреван обясниха решението си с неконструктивната и непоследователна позиция на турските власти, както и
удължаването на ратификационния процес от тяхна страна.