На днешния ден Европа чества две важни годишнини - 65 години от края на Втората Световна война и Деня на Европа. На днешния ден през 1950 година френският външен министър Робер Шуман поставя основите за създаването на Европейския съюз. Той прочита пред международната преса своята декларация, добила по-късно популярност под названието "Декларацията на Шуман", в която се призовават Франция, Германия и други европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като "първа стъпка към европейска федерация".
През 1985 година лидерите на ЕС по време на срещата си в Милано избират 9 май за Ден на Европа и той става символ на общността, заедно с флага, химна и мотото на Европейския съюз.
В Москва с традиционен пищен парад беше поставено началото на тържествата по случай края на Втората Световна война. Точно в 10 часа (9 часа бълг. време) десетте удара на Спаската кула на Червения площад поставиха началото на тържествения марш на руските военни части. Тази година парадът беше рекорден - по брой участници и военна техника, показана в Москва.
Първият военен парад по повод края на Втората Световна война се провежда на 24 юни 1945 година, само шест седмици след като съюзническите войски нахлуват в Берлин. Военните демонстрации са били наблюдавани от съветския лидер Йозеф Сталин.
В своето поздравително слово на Червения площад днес президентът на Русия Дмитрий Медведев отбеляза, че с края на Втората Световна война е сложен краят на една идеология, която е можела да унищожи света. "Нашите войни знаеха, че или ще победят или ще станем роби. Тази война направи силна нацията. Ветераните ни дадоха най-важното - свободата", отбеляза руският президент. Медведев заяви, че подвигът на военните, жените и децата, които са заели техните места във фабриките и са се борели за оцеляване никога няма да бъдат забравени, въпреки склонността с времето да не помним миналото.
"Урокът от Втората световна война е солидарност", заяви още Медведев. Научихме се и, че злото набира сила, ако него се отстъпва и именно заедно можем да противодействаме на злого, на заплахата и да гарантираме сигурността, допълни в заключение руският президент.
Ръководител на парда тази година беше генерал полковник Валери Герасимов. Близо 11 хил. военнослужещи от трите вида войски - военноморски, въздушни и сухопътни, преминаха в строй на една линейна дистанция по площада. За първи път в тържествения марш участваха военни сили на НАТО - баталиони от британски, френски, полски и американски войници. Въпреки символизма, представителите на опозиционната Комунистическа партия в Русия се противопоставиха на участието на тези войски в парада и обещаха протести след края на официалната част.
След като войниците преминаха по Червения площад в Москва започна и демонстрацията на военна техника и авиация. 159 единици военна техника преминаха по Червения площад - и от времето на Втората Световна война, и ново въоръжение на руската армия. Началото на парада на авиацията, в който участваха 127 самолета, поставиха 8 хеликоптера Ми-8, развели руския флаг. Беше показан и най-големият военнотранспортен самолет в света - Ан 124 "Руслан".
В края на парада военен оркетър изпълни и краят на 9-тата симфония Бетовен - "Одата на радостта", която е и химнът на Европейския съюз. С изпълнението на руския патриотичен марш "Прощание славянки" приключи мащабният военен парад в Москва.
Заради кризата в еврозоната лидерите на Европа един по един отказаха присъствието си в Москва тази сутрин. На Червения площад липсваха френският президент Никола Саркози и италианският премиер Силвио Берлускони. Сред гостите на руския президент обаче бяха българският президент Георги Първанов, германският канцлер Ангела Меркел и китайският президент Ху Жинтао и още около 30 световни лидери.