Парламентът прие окончателно, на второ четене промените в Закона за устройството на държавния бюджет, свързани с Пакта за финансова стабилност. БСП предложи измененията да влязат в сила, когато бъдат приети и промените в Конституцията, които се налагат заради пакта. Мнозинството обаче реши промените да влязат в сила от 1 януари 2012 г.
Измененията предвиждат, че максималният размер на разходите по консолидираната фискална програма не може да е повече от 40 на сто от прогнозния БВП. Когато бюджетното салдо по консолидираната фискална програма е дефицит, то не може да надвишава два процента от БВП, записаха още депутатите. Промените ще влязат в сила от началото на следващата година.
"Синята коалиция" ще подкрепи промените, декларира Мартин Димитров при дискусията. Той се съгласи, че измененията не решават проблемите докрай, но според него те са стъпка в правилната посока, макар и недостатъчна. Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков посочи, че приетите днес промени поставят страната ни в по-добра светлина в международен план, защото България записва ясни правила за предсказуема финансова политика, информира БТА.
Още със зараждането на идеята за пакта за финансова стабилност се е целяло предизвикване на широки обсъждания по темата. Вицепремиерът припомни, че правилата в пакта са консултирани с всички, представени в парламента политически сили, управляващите са се съобразили с техните бележки и затова пактът е "национален проект", информира Dariknews.bg.