До 2015 г. всички българи трябва да имат широколентов достъп до Интернет

11.12.2008 | 17:40
по статията работи: Лили Бончева
Координационният съвет по информационно общество към Министерския съвет прие Общи положения на Национална програма за развитие на широколентовия достъп до интернет
До 2015 г. всички българи трябва да имат широколентов достъп до Интернет

Координационният съвет за информационно общество към Министерския съвет прие на заседание днес, 11 декември, Общи положения на Национална програма за развитие на широколентовия достъп до Интернет. Документът се подготвя от работна група в Държавната агенция за информационни технологии и съобщения /ДАИТС/ с участието на експерти от телекомуникационни фирми, оператори и неправителствени организации, съобщават от ДАИТС.

Програмата предвижда до 2015 година да се осигури на всички български граждани възможност да ползват надежден и качествен широколентов достъп.
По данни на Националния статистически институт през 2007 г. 19% от домакинствата у нас са имали достъп до Интернет, като повече от 80% от тях са разчитали на широколентов достъп. Според прогнозите на Business Monitor International, проникването на Интернет в България ще достигне 44,9% през 2010 г., или ще се увеличи с 31%, а разпространението на широколентовите услуги у нас ще се увеличи 3 пъти за същия период.

Пътната карта за развитие на широколентовото покритие ще включва изготвяне на анализ за достъпността на широколентовия достъп по региони, съчетано с макроикономически и демографски характеристики, препоръки за приложение на технологии по региони, изготвяне на указания за способите и начини за формиране на публично-частно партньорство, препоръки за осигуряване на финансиране за проектите за широколентов достъп; провеждане на търгове за проекти с финансиране с публични средства; стартиране на система за мониторинг и публичност на резултатите от изпълнението на проектите.

Особено внимание ще бъде отделено на регулирането. Регулаторната рамка трябва да гарантира ускорено развитие на ефективен и конкурентен пазар, да налага принципа на технологична неутралност, да опростява разрешителните режими и да осигури прозрачно и равнопоставено регулиране.

Възможни източници на средства за проекти в областта на широколентовия достъп: са държавния бюджет, структурни фондове на ЕС, Седма рамкова програма, Рамкова програма за конкурентоспособност и иновации (2007-2013), Програма за транснационално сътрудничество в Югоизточна Европа (2007-2013), Програма Safer Internet Plus, програма IDABC и др.

Координационният съвет за информационно общество прие и докладите на Министерството на финансите, Националната агенция за приходите/НАП/ и Агенция ”Митници” за развитие на електронното правителство. Представителите на НАП и агенция „Митници” заявиха, че използването на Националната електронна съобщителна мрежа , изградена от ДАИТС, е с много добър икономически ефект за ведомствата. От 2009 година почти няма да се използват комуникационни връзки на частни оператори, посочиха представители на двете агенции.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...