До 2018 г. осигуровката за пенсия ще се увеличава с по процент на година. Така от 2017 г. тя ще се повиши с 1% и с още 1% от 2018 г. В момента вноската за фонд "Пенсии" е 17,8%, което означава, че през съответните години тя ще нарасне съответно на 18,8% и 19,8%.
Това реши правителството на днешното си редовно заседание, като одобри пакета с предложения за пенсионната реформа на министъра на труда и социалните грижи и вицепремиер Ивайло Калфин.
Малко преди заседанието на кабинета партньори от съвета за тристранно сътрудничество – изпълнителна власт, синдикати и работодателски организации, се събраха за доуточняване на детайлите по пакета. Проектът за пенсионна реформа ще бъде внесен за одобрение от Народното събрание. "Предстои обаче работа по инвалидните пенсии и по втория стълб на пенсионната система", уточни Калфин.
В пакета се предлага плавно нарастване на възрастта в третата масова категория до достигане на 65 години за мъжете и жените. За работещите в сектор "Сигурност" от 2017 г. ще бъде въведена минимална възраст за пенсиониране от 52 години и 10 месеца, което е с два месеца повече от предварителното предложение.
Новото е, че още от тази година в силовите структури ще бъде въведена диференциация на минималната възраст за пенсиониране, която ще зависи от категоризация на труда. Това означава, че чиновниците в силовите ведомства ще се пенсионират по-късно за разлика от полевите служители – полицаи, пожарникари и военни. Освен това минималната възраст за работещите в сектора ще расте плавно до 55 години.
Тристранните партньори се договориха възрастта за пенсиониране на категорийните работници да расте до 55 години - за първата категория, а за втора категория труд – до 60 години.
Съгласие е постигнато и за пенсионната възраст и условия за миньорите и други професии, работещи много тежки условия. Те ще могат да се пенсионират на 45 години. В случай на ликвидация на мината, те ще имат право на пенсия, но при този случай няма да имат право през следващите 10 години едновременно да получават пенсия и да работят отново под земята. Миньорите няма да могат да се връщат в мините след навършване на 55 години.
На пресконференция по-късно късно партньорите всички отчетоха като голям успех постигнатото най-накрая принципно общо съгласие по тази толкова спорна и отлагана с години реформа.
"Нямаме претенции, че пенсионната реформа започва и свършва с нас. Много преди нас са работили по нея, но проблемите са замитани и отлагани във времето", заяви министър-председателят Борисов, като допълни, че е имало компромиси между синдикатите и работодателите, но всички в крайна сметка са се постарали да си свършат работата и "да направят компромиси там, където няма да има тежък финансов ефект".
Президентът на КНСБ Пламен Димитров похвали промените, като подчерта, че те гарантират устойчивост на финансирането на системата, адекватност на пенсиите и поносимост на условията за достъп до пенсия.
Председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов призова постигнатия между правителство, синдикати и работодатели резултат с пакета от предложения за пенсионна реформа да не става обект на политическа търговия. Затова социалните партньори ще започнат срещи с всички парламентарни групи.
Новият председател на КРИБ Кирил Домусчиев пък смята, че реформата ще гарантира предсказуема среда за бизнеса и чуждите инвеститори.
Източник: iNews.bg