До 3 години затвор за шефове на фирми, невнасяли осигуровки?

04.06.2010 | 18:29
по статията работи:
Работодателите против идеята. Синдиактите поискаха увеличение на здравната вноска
До 3 години затвор за шефове на фирми, невнасяли осигуровки?

Има съгласие между социалните партньори да се криминализира неплащането на осигуровки. Това съобщи преди днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, предаде БНР.

Впоследствие стана ясно, че това е била една от основните теми на днешното заседание. Партньорите са обсъдили вариант, според който до три години затвор ще получават шефовете, невнасяли пълния размер на дължимите осигуровки.

Идеята била шефовете да започнат да внасят реално дължимите суми, а не масово да ги укриват, както до сега. Тя категорично се подкрепя от двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа". По техните разчети към момента през черните каси са потънали поне 900 милиона лева. На практика това е почти половината от дефицита в бюджета на НОИ, който към момента се изчислява на малко над 2 млрд. лв.

Идеята обаче беше категорично отхвърлена от работодателите. Да вземем да вкарваме в затвора и неизрядните работници, коментира в отговор председателят на Асоциацията на индустриалния капитал у нас Васил Велев, цитиран от агенция "Стандарт". Той добави, че тази мярка ще доведе до уволнение на служители.

По неговите думи обаче между профсъюзите и бизнеса все пак е било постигнато съгласие, но за увеличаване на необходимия за пенсия осигурителен стаж - на 37 до 40 години - съответно за жени и мъже. Именно такава е правителствената оферта към социалните партньори.

Малко по-късно обаче от синдикатите категорично опровергаха, че са "за подобна мярка". От КНСБ твърдо заявиха, че няма да подкрепят подобна мярка. Аргументите им са, че трите години повече работа "закърпват" системата на изхода й и няма как да решат проблема с приходите в осигурителната система.

Вместо скок на стажа за пенсия, от синдикатите поискаха да бъдат увеличени осигурителните вноски. По техните разчети между 6 и 9% трябва да увеличат отчисляваните пари за пенсия при осигуряване, за да се попълни дефицитът на НОИ. Разбира се, не искаме това да става наведнъж, а поетапно, поясни вицепрезидента на КНСБ Пламен Димитров. Той смята обаче, че повишаването на осигуровките би могло да бъде избегнато, ако криминализацията все пак се въведе.

По въпроса за пенсионната реформа Васил Велев, коментира, че увеличението на пенсионната възраст и осигурителния стаж е немислимо, предвид демографските процеси. Той добави, че различията са основно в начина на финансиране на първия стълб на пенсионната система - синдикатите предлагат увеличаване на осигуровките, с което бизнесът, категорично не е съгласен.

За нас мерките са в спиране на течовете в системата, ограничаване на ранното пенсиониране, по-сериозна роля на Сребърния фонд като допълващ първия стълб на пенсионната система, допълнително финансиране на първия стълб и чрез други данъци, коментира шефът на АИКБ. Той добави, че предпочитанията засега клонят към вдигането на осигурителния стаж.

Oт пресцентъра на Министерския съвет съобщиха, че в края на месец юли министърът на труда и социалната политика ще предложи промени в Кодекса за социално осигуряване, свързани с реформата в пенсионната система.

Те ще бъдат внесени след поредица от кръгли маси в страната и дискусии със социалните партньори, представителите на пенсионните фондове и всички ангажирани с конкретните изменения на пенсионната система.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...