До 40% грешни могат да са лабораторните ни изследвания

27.04.2012 | 09:53
по статията работи: Теодора Пенева
Дори закуската ни влияе на кръвните ни резултати
До 40% грешни могат да са лабораторните ни изследвания
Снимка: Sxc.hu

Най-разпространените лабораторни изследвания могат да покажат резултати с отклонение от 1% до 40%, пише в. "Монитор", позовавайки се на собствена проверка.

В зависимост от лабораторията, в която са направени, и от моментното състояние на човешкия организъм, изследванията на кръвта, на хормоните и на туморните маркери могат да се окажат неточни.

Според д-р Ваня Божилова от "Цибалаб" този процент е много висок и създава неудобства на лекарите, когато от точните резултати зависят правилното назначаване на медикаменти и тяхното дозиране. По думите й в България се работи по утвърден от здравното министерство стандарт за клинична лаборатория, който определя допустимите методики за изследване за всеки показател.

Натовареността на една лаборатория е основният фактор, по който тя избира съответната методика на работата, както и апаратурата за анализ. Това обуславя разликите в референтните стойности.

Крайните резултати зависят и от това в колко часа е взета кръвната проба, какво е консумирал пациентът преди изследването и какъв е неговият метаболизъм.

Отражение дава и приемът на медикаменти при хронично болните хора, уточнява завеждащият клиничната лаборатория на Институт "Пирогов" лекар д-р Веска Петкова. Най-важната част от лабораторната работа е .нар. преданалитична подготовка, когато клиничният лаборант трябва да се е уверил, че пациентът отговаря на определени стандарти, преди да му бъде взета кръв за изследване. Така например, ако една жена е бързала да си пусне изследване за нивото на хормона пролактин в кръвта, то резултатите ще са по-високи, без тя да има проблем с хипофизата. Кръв за това изследване се взема само в напълно спокойно състояние, без наличието на какъвто и да било стрес.

 

 

Повечето пациенти предпочитат да си пуснат дадените изследвания и да отидат с тях при лекаря. Поради големия брой лаборатории, които работят с различна апаратура и методи за изследване, резултатите обаче могат да се окажат подвеждащи за специалистите.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...