До август обявяваме пред ЕК как ще разпределим евросредствата за земеделие

23.01.2014 | 17:15
по статията работи: Симеон Досев
Общата сума, която България може да получи е 7,5 млрд. евро
До август обявяваме пред ЕК как ще разпределим евросредствата за земеделие

1 август е крайният срок, в който България трябва да обяви пред Европейската комисия (ЕК) решението си за преразпределянето на земеделските субсидии от ЕС по Първи и Втори стълб на Общата селскостопанска политика (ОСП).

Общата договорена сума за пряко и проектно финансиране, която страната ни може да получи през следващите 7 години е 7,5 млрд. лв. Това съобщи по време на форум за Общата селскостопанска политика на съюза и финансирането на България до 2020 г. директорът на Генерална дирекция „Земеделие“ на ЕК Марио Милушев.

5,2 млрд. евро от тази сума са гарантираните плащания за единица засята площ или произведена растителна и животинска продукция, които се плащат от бюджета на ЕС, а 2,3 млрд. евро е финансовият ресурс, договорен от земеделските фондове за реализиране на фермерски и общински проекти по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).

Европейският парламент (ЕП) дава възможност на държавите да пренасочат по свой избор до 25% от сумите в двата стълба към единия или другия, което те трябва да са решили окончателно до 1 август, обясни Милушев. До тогава трябва да представим и схемата за национално доплащане в различните аграрни сектори. Официално новата система за подпомагане ще стартита от 2015 г.

Междувременно правителството трябва да е подготвило Споразумението за партньорство през март, а в срок от 3 месеца след това трябва да са готови и отделните 11 програми по стратегически цели за подпомагане, информира 3e-news.net.

България е по средата сред страните-членки по отношение на напредъка в процеса по приемане на новата 7-годишна финансова рамка, която ще залегне в Споразумението ни с ЕК, смята ръководителят на Представителството на ЕК у нас Огнян Златев. Той посочи, че всички страни са започнали подготовката си от юни, като едни били по-напреднали от нас, а други доста по-изостанали. България не е закъсняла в никакъв случай, категоричен бе Златев. Милушев пък допълни, че това се отнася с пълна сила и за подготовката ни по уточняване на мерките по ПРСР и проектът вече е предоставен на ЕК за консултации.

Политиката за подпомагане на земеделието по новия програмен период – 2014-2020 г. предвижда по-справедливо разпределение на европомощите в полза на малките и средни фермери. 30% от средствата за земеделие ще са за екология. Увеличава се помощта за младите фермери до 40-годишна възраст, като те ще имат право на до 25% по-голямо еврофинансиране в сравнение с останалите производители за период от 5 години. 

Новата ОСП е със силно защитна ориентация в сравнение с предишния планов период, подчерта Милушев. От 2015 г. ще бъдат премахнати квотите за мляко, а от 2016 г. и квотите за захар. Премахва се правото за засаждане на нови лозя от 2015 г., помощите за бубарско, за соя и др. Ще има повече експортни субсидии за хранителните продукти от ЕС на световните пазари.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...