Индикаторът за бизнес климата най-висок от 2008 г. насам. Ускоряване на темповете на икономическия растеж през втората половина на тази година прогнозира финансовото министерство в последния си бюлетин.
Той обобщава анализи за развитието на икономиката на банки, инвестиционни и финансови посредници. Като аргумент за оптимистичните очаквания се сочат позитивните нагласи на предприемачите, отбелязвани и в месечните бизнес анкети на НСИ. Индикаторът за бизнес климата е най-висок от предкризисната 2018 г.
Банките и посредниците прогнозират до края на годината значително забавяне в темпа на дефлация, която през първата половина на годината достигна до -1,9%. Прогнозата се основава на ръста на цените на петрола и на храните в световен мащаб, което се очаква да забави поевтиняването на храните и горивата и у нас. Заетостта ще продължи да се вдига, сочат прогнозите на финансовия сектор.
Тенденцията за увеличаване на броя на заетите в строителството вече е започнала, очакванията са да расте и в други отрасли. След като досегашните прогнози за стабилен курс долар/евро в края на първата половина на годината бяха нарушени от Brexit, 60% от анкетираните посредници очакват до края на годината да няма резки колебания. Надеждите за по-бързо поскъпване на долара са отложени заради лошите данни за икономиката на САЩ.
Основният лихвен процент ще остане нулев до края на тази година, сочат още данните от проучването. За първи път БНБ свали основната лихва до нула през февруари. Централната банка обяви, че тя остава такава и за август. Очакванията са да се забави спадът при лихвите на депозитите в левове и в евро, докато при спестяванията в долари прогнозата е понижението да се ускори. Според прогнозите свиването на лихвите по кредитите ще се забави - по-силно ще е изразено забавянето при заеми в левове и по-слабо при тези в евро.
Леко забавяне в темпа на нарастване на спестяванията и засилване на търсене на алтернативни възможности за доходност от фирми и граждани, очакват още посредниците до края на годината. Слабото търсене на кредити ще се запази до края на годината. Ръстът на икономиката ще се движи между 2 и 3% до края на годината, прогнозират финансови консултанти и инвестиционни посредници.
Курсът евро/долар ще се задържи около равнището от 1,10, или 1,78 лв. за долар до края на 2016 г. Според повечето от анализаторите има и основателни причини да се очаква леко поевтиняване на еврото, като подходящи нива за покупки на единната валута са 1,05 долара. Прогнозата е петролът да се движи в диапазон 40-50 долара за барел.
След като от началото на годината добави 24% към цената си, златото ще продължи да поскъпва, но има основания и за внезапни корекции надолу. Вътрешното търсене ще се изчерпва като фактор за ускоряване на растежа. Икономиката и капиталовите пазари ще усетят ефектите от нулевата доходност на банковите депозити.