Договорите с телекомите - не по-дълги от 2 години

15.03.2011 | 13:24
по статията работи:
Абонатите ще трябва да бъдат уведомявани два месеца по-рано, че договорът им изтича. Влизнето в сила на индивидуалния договор може да се забавя. Това предлагат МИЕТ с промени в Закона за електронните съобщения
Договорите с телекомите - не по-дълги от 2 години

Ограничава се максималната продължителност на договорите. Контрактът с доставчик на мобилна или интернет услуга няма да надвишава 24 месеца. Това става ясно от публикуваните на сайта на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) промени в Закона за електронните съобщения, които се предлагат за обществено обсъждане.

За първи път по желание на абоната срокът може да бъде фиксиран до 12 месеца. Паралелно с това експертите на министерството заложиха премахване на автоматичното подновяване на договорите. Досега много клиенти трябваше да следят стриктно датата на изтичане на договора и при пропуск се оказваха обвързани за нов дългосрочен период с оператора при често неизгодни за тях условия, посочват от МТИТС.

Доставчиците ще трябва да уведомяват клиентите си предварително абонатите си за датата на изтичане на договора два месеца предварително. Това трябва да бъде извършено в месечната фактура, по и-мейл, телефон или друг начин, посочен от клиента. Така всеки може да следи по-лесно сроковете на договора и при желание да го прекрати.

Условията за прекратяване на договора между предприятията и техните абонати не може да са пречка за смяната на оператора, независимо от продължителността на договора.

След като проектът на МТИТС бъде приет, договорът с телекомуникационна компания ще може да бъде подновяван само при изрично съгласие на абоната. В противен случай той се преобразува в безсрочен при същите условия. Потребителят има право да прекрати безсрочния договор с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки. При едностранно прекратяване на срочен договор, абонатът дължи неустойка на предприятието за пропуснати ползи, включително за възстановяване на направени разходи по отношение на крайно оборудване. Неустойката трябва да е справедлива и за двете страни и да е формирана по прозрачен начин.

За първи път се предвижда възможност индивидуалният договор да влиза в сила в срок до 7 дни след сключването му, освен ако абонатът не желае незабавно влизане в сила на документа. По този начин клиентът може да се откаже от договора, без да дължи неустойки.

Регламентира се задължение за предприятието да уведомява абоната при доближаване на кредитния лимит и за преустановяване на изходящи услуги при достигането му. По този начин ще се даде възможност на абоната, от една страна сам да договори с предприятието кредитният си лимит, а от друга страна ще се гарантира, че няма да се генерират високи сметки. Клиентите трябва да бъдат информирани и при поява на необичаен за тях трафик или прекомерно потребление.

До двадесет пъти се увеличават глобите за нарушения, свързани с преносимостта на номерата (отказ, забавяне, препятстване и др.). В новия законопроект на санкциите за юридическите лица и едноличните търговци са в размер от 10 000 до 100 000 лв. Съгласно действащия закон се налагат глоби в размер от 500 до 5 000 лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...