Заплатите на хора, работещи в държавната администрация на сходни длъжности, понякога се разминават 2.6 пъти, а при по-високите нива в йерархията могат да достигат 4 пъти. Това констатира Докладът за състоянието на държавната администрация през 2023 г., приет от Министерския съвет.
В него се подчертава, че са натрупани значителни дисбаланси както между отделните администрации, така и за едни и същи длъжности в отделните структури. Обяснението е във финансови ограничения, различно прилагане на нормативната уредба и исторически наложили се необосновани разминавания в размера на индивидуалните заплати.
Разликата между минималната и максималната заплата е по-малка в по-ниските нива на кариерната стълбица, се отбелязва в доклада. От данните се разбира, че има държавни служители, които получават минималната заплата за страната в размер 933 лв. (от началото на 2024 г.), а най-високите възнаграждения достигат 6540 лв.
Данните са събрани от администрацията на Министерския съвет като анонимно е обработена информация за възнагражденията към 1 януари 2024 г. на 50 хил. служители. Целта е била именно да се установят диспропорции във възнагражденията в различните администрации. През годината срещу ниските си възнаграждения протестираха служители на Националния статистически институт, Националния осигурителен институт, социални работници.
За да се преодолее дисбалансът при заплатите, в тазгодишния бюджет бяха заложени 353 млн. лв., така че изоставащите възнаграждения да бъдат вдигнати.
Индивидуалните размери на основните заплати на служителите в държавната администрация се определят по нива и степени в зависимост от нивото на заеманата длъжност, квалификацията , професионалния опит по специална наредба.